Super User

Super User

Sunday, 13 September 2020 07:07

Pervomaisky District Court of Kirov


Court hours

Monday-Thursday 8:00 am - 5:00 pm.

lunch break: 12:00 - 12:45 pm.

Friday: 8:00 am - 3:45 pm Reception of citizens

by the President of the Court

Friday 12.45 - 15.45h.

Deputy President of the Civil Court

Monday 8. 00 - 12. 00 hours.

Deputy President of the Criminal Court

Monday 12.45 - 17.00 p.m.

Assistant judges tel. 56-07-28

in accordance with the court's working hours

by the Office

in accordance with the court's working hours

fax 56-08 -91

for civil affairs tel. 56-08-61

for criminal cases tel. 56-08-47


Territorial jurisdiction of the Pervomaisky District Court of Kirov

Name Borders of Pervomaisky district of Kirov city
Azina street

odd side: houses No.№ 1-45;

even side: houses # 2-54.

Ananyinsky street all houses
Ananyinsky lane all houses
Blucher Lane all houses
Water Street all houses
Volodarskogo street

odd side: houses # 1-225;

even side: houses number 2-196.

Vorovskogo street

odd side: houses # 1-39;

even side: houses number 2-30.

Herzen Street

odd side: houses # 1-39;

even side: houses number 2-46.

Gorbachev Street

odd side: houses # 1-17;

even side: houses number 2-66.

Gostiny Lane all houses
Dinamovskiy proezd all houses
Factory street all houses
Kazanskaya street all houses
Karl Marx Street only the even side, houses # 2-180.
Cooperative lane all houses
Kopansky lane all houses
Extreme Lane (Veresniki microdistrict) all houses
Krasnoarmeyskaya street

odd side: houses # 1-39;

even side: houses # 2-44.

Red Star Street all houses
Red Chemist Street all houses
Red Chemist lane all houses
Lenin street

odd side: houses # 1-129 "a";

even side: houses # 2-130.

Lesnaya street all houses
Lesozavodskaya street all houses
Mebel Street all houses
Mechanical Lane all houses
Mekhovoy lane all houses
Police street

odd side: houses # 1-41;

even side: houses # 2-52.

Molodaya Gvardii Street

odd side: houses ## 1-43 "v";

even side: houses No. 2-42 "v".

Moskovskaya Street

odd side: houses No. 1-35;

even side: houses number 2-32.

Mopra street

odd side: houses # 1-81;

even side: houses number 2-84.

Green Street Embankment all houses
Oktyabrsky Avenue only house # 26
Orlovskaya street

odd side: houses # 1-57;

even side: houses nos. 2-54.

Pionersky lane all houses
Polustanok 15 km. all houses
Preobrazhenskaya (Engelsa) street

odd side: houses No. 1-43;

even side: houses number 2-44.

Pristanskaya street (central part of the city) all houses
Proletarskaya street

odd side: houses # 1-39;

even side: houses # 2-34.

Proletarsky lane all houses
Profsoyuznaya street

odd side: houses # 1-63;

even side: houses # 2-66.

Profsoyuzny proezd all houses
Pyatnitskaya (Stepan Khalturin) street

odd side: houses # 1-49;

even side: houses # 2-48.

Rodnikovaya street all houses
1st Spring lane all houses
2nd Rodnikovy lane all houses
3 th Rodnikovy lane all houses
Rosa Luxemburg street

odd side: houses # 1-61;

even side: houses No. 2-68 "a".

Liberty Street

odd side: houses # 1-147;

even side: houses number 2-152.

North Ring Street even side: houses from No. 10 to the end.
North-Ring Lane all houses
Semakovskaya Street all houses
Semakovsky lane all houses
Simonovskaya Sloboda

all streets, including:

Malaya Simonovskaya street.

Sovetskaya Street

odd side: houses # 1-55;

even side: houses number 2-78.

Sredny Lane all houses from 1 to 13
Spasskaya ( Drelevsky) street

odd side: houses # 1-47;

even side: houses # 2-32.

Dolgushino Station all houses
Truda Street

odd side: houses # 1-65;

even side: houses # 2-52.

Uritskogo street all houses
Chemical lane all houses
Central Market
Sheveli Sloboda all houses
Shirokovskaya Sloboda all
Energetikov Street all houses
Kominternovsky microdistrict

all, including streets:

April Street;

Bauman street;

Borovaya street;

Botanicheskiy proezd;

Cherry street;

Voskresenskaya street;

Verbny passage;

Water passage;

Eighth of March street;

Vyatsky posad street;

Hero Timshin street;

Zarechnaya street;

Zarechnaya street;

Star street;

Zelenina street;

Green valley street;

Zoya Kosmodemyanskaya street;

Willow passage;

Iskra street;

Kamskaya street;

Kamyshovaya street;

Kedrovaya street;

Club street;

Kolkhoznaya street;

60th anniversary of Komsomol street;

Koo perativnaya street;

Lazurnaya street;

Lipetskaya street;

Lugovaya street;

Malaya Simonovskaya street;

Mostovaya Street;

Novgorodskaya Street;

Novoozernaya Street;

October Revolution Street;

Olkhovy Proezd;

Pavel Korchagin street;

Paginskaya street;

Petrovskaya street;

Pionerskaya street;

Pokrovskaya street;

Prudnaya Street;

Working Street;

Rainbow Street;

Rainbow Lane;

Christmas Street;

Russian street;

Sadovy lane;

Sandalovskaya street;

Semashko street;

Serovskaya street;

Glory street;

Slobodskaya tract;

Snow street;

Pine street;

Tverskaya street;

Tolbukhina street;

Peat street;

Fedorkovsky passage;

Filatov street;

Chepetskaya street.

Krasny Khimik microdistrict

the whole, including streets:

Factory street;

Fabrichniy lane;

Gnusino village:

all, including streets:

Ankushinskaya street;

Geologist Kassin street;

Cooperative street;

Light street;

Lilac street;

Concord street;

Traktovaya street;

Flower street.

Makarye settlement

all streets, including:

Borodina street;

Vasilkovaya street;

Vasilkovy lane;

Vyatskaya street;

Glinka street;

Kachalova street;

Kachalova Lane;

Kirov Street;

Maple Street;

Makarievskaya Street;

Makarievskiy Lane;

Moskvina street;

Moskvina proezd;

Mussorgsky street;

Mussorgsky lane;

New building street;

Ozernaya street;

Parkovaya street;

Parkovy lane;

Passing street;

Passing lane;

Rabochaya street;

Rabochaya lane;

Sedov street;

Lilac street;

School street;

Shkolny Lane;

Tchaikovsky Street;

Tchaikovsky Lane;

Tchaikovsky Proezd.

Talitsa settlement

all streets, including:

Vidnaya street;

Lazorevaya street;

Markovsky lane;

Polyannaya street;

A noticeable street;

Cool street;

Talitskiy street;

1st Talitskiy pr.;

2nd Talitskiy pr.;

Yantarnaya Sloboda street.

Dymkovo settlement

all streets, including:

Beregovaya street;

Bronnikov street;

Lunacharsky street;

Novolesnaya street;

Ogorodnaya street;

Pervomayskaya street;

Permskaya street;

Country street;

Rybatskaya street;

Sports street;

Ustyugskaya street;

Factory passage;

Shosseynaya street.

Malaya Subbotikha village

all streets, including:

Verkhnedolskaya street;

Kooperativnaya street;

Peasant street;

Kuznechnaya street;

Lukinskaya street;

Nikulchinsky lane;

Nizhnepolskaya street;

New lane;

Field lane;

River street;

Central street;

School street;

Yazevochnaya street.

Bolshaya Subbotikha village

all streets, including:

Road street;

Road lane;

Green street;

Club lane;

Lugovaya street;

Sandy lane;

Pyatkinskaya Street;

Rabochiy Lane;

Sadovaya Street;

Central Street;

Shkolnaya Street.

Poroshino village

all streets, including:

Balobanovskaya street;

Basseynaya street;

Borovitskaya street;

Ilyinskaya street;

Extreme lane;

Lesnoy Kordon street;

Lesnoy lane;

Malaya Kedrovaya street;

Moninskaya street;

Novoporoshinskaya street;

New lane ;

Okhotsky Lane;

Poroshinskaya Street;

Pine Street;

Sports Street;

Troitskaya Street ;

Artist Kolchanov street;

School street.

Sidorovka village

all streets, including:

Vasnetsov Brothers street;

Green street;

Kooperativnaya street;

Kosmonavtov street;

Port street;

Kholunovskaya street.

Bogorodskaya village

all streets, including:

Beregovaya street;

Bogorodskaya street;

Botanicheskaya street;

Bornyakovskaya street;

Turquoise street;

Vyatskaya street;

Evening street;

Good neighbor street;

Deciduous alley street;

Molodezhnaya street;

Moshkachevskaya street;

Ozernaya street;

Romanovskaya street;

Suvorovskaya street;

Tatyana Voinova street.

Planernaya street all houses
Parachutists street all houses
Aviation street all houses
Aeroclub street all houses

Judges of the Pervomaisky District Court of Kirov:

Aleksey Vissarionovich Zhizhin: the chairman of the court was appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of 07.28.2012 N 1073 for a six-year term of office; appointed by Decree of the President of the Russian Federation of 01.06.2018 N 282 for a six-year term of office
Vera Vladimirovna Suvorova: Deputy Chairperson of the Court appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated 22.04.2013 N 398 for a six-year term of office; appointed by Decree of the President of the Russian Federation of 18.03.2019 N 106 for a six-year term of office
Rogacheva Yulia Aleksandrovna: Deputy Chairperson of the Court appointed by Decree of the President of the Russian Federation from 10.08.2015 N 411
Avtamonov Alexander Rafailovich: judge appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of 30.06.2012 N 939
Barmin Dmitry Yuryevich: judge appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of 14.10.2019 N 496
Komarova Lyubov Vladimirovna: judge was appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of 01.12.2012 N 1582
Malova Natalia Leonardovna: judge appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of 12.07.2004 N 886
Marushevskaya Natalya Vladimirovna: judge appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of 11.04.2016 N 176
Mikishev Alexander Yuryevich: judge appointed by the Decree of the President of the Russian Federation and from 24.03.2011 N 344
Nikonov Konstantin Feliksovich: judge appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated 09.11.2010 N 1405
Ordina Nadezhda Nikolaevna: judge appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of 08.29.2010 N 1083
Andrey Yuryevich Sapozhnikov: judge appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated 05.28.2014 N 373
Nikolai Alexandrovich Fufachev: judge appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated 22.10.2015 N 531
Shchelchkov Andrey Alexandrovich: judge appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated 11.03 2016 N 111
Yusupov Timur Ferdauisovich: judge appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of 02.04.2012 # 364

LIST of telephones with distribution by judicial collegiums and structural divisions of the Pervomaisky District Court of Kirov

Departmentsensuring legal proceedings:

- in civil cases: tel. 56-08-61;

- for criminal cases: tel. 56-08-47

fax: 56-08-91

Cabinet Phone Position Full name
211 Chairman court Zhizhin Alexey Vissarionovich
pr. 211 56-08-79 Assistant to the President of the Court Russkikh Nadezhda Vasilievna
Pr. 211 56-08-79 Secretary of the court session Ksenia Aleksandrovna Fetisova
Criminal Collegium:
303 Deputy Chairman of the Court Vera Vladimirovna Suvorova
Ex. 303 56-07-49 Assistant judge Anoshina Maria Vladimirovna
Ave. 303 56-07-49 Secretary of the court session Zhuikova Ksenia Sergeevna
203 Judge 
etc. 203 56-09-19 Referee assistant Elena Nikolaevna Larionova
pr. 203 56-09-19 Court clerk
206 Judge Avtamonov Alexander Rafailovich
204 56-09-45 Judge Assistant Allaberdina Tatiana Mikhailovna
pr. 206 56-09-47 Secretary of the court session Popova Tatyana Anatolyevna
207 Judge Yusupov Timur Ferdauisovich
204 56-09-45 Assistant judge Shvaleva Maria Alexandrovna
pr. 207 56-08-81 Secretary of the court session Marina Evgenievna Degtyareva
208 Judge Fufachev Nikolay Alexandrovich
pr. 208 56-08-87 Assistant to the judge Maksimova Yulia Mikhailovna
pr. 208 56-08-87 Court clerk Maria Andreevna Khaimina
209 Judge Shchelchkov Andrey Alexandrovich
pr. 204 56-09-45 Assistant to the judge Beresneva Yulia Vyacheslavovna
pr. 209 56-07-48 Secretary of the court session Kulakova Ekaterina Petrovna
305 Judge Andrey Yurievich Sapozhnikov
pr. 304-305 56-09-31 Assistant to the judge Shubarina Oksana Evgenievna
pr. 304-305 56-09-31 Clerk of the court session Abaskalova Anna Alexandrovna
Civil Collegium:
314 Deputy Chairman of the Court Rogacheva Julia Alexandrovna
pr. 314 56-08-41 Assistant to the judge Nikulina Yulia Aleksandrovna
pr. 314 56-08-41 Court clerk Ekaterina Alekseevna Krutoumova
302 Judge Nikonov Konstantin Feliksovich
pr. 302 56-08-49 Assistant judge Vesnina Svetlana Alekseevna
pr. 302 56-08-49 Secretary of the court session Golyasheva Alla Igorevna
304 Judge Ordina Nadezhda Nikolaevna
pr. 304-305 56-09-12 Referee assistant Alena Aleksandrovna Samoilova
pr. 304-305 56-09-12 Clerk of the court session Kazakova Oksana Vladimirovna
& nbsp ;
307 Judge Natalya Vladimirovna Marushevskaya
pr. 307-308 56-07-87 Assistant Judge Ekaterina Yuryevna Budina
pr. 307-308 56-07-87 Secretary of the court session Dmitry Sergeevich Krivoshein
& nbsp ;
308 Judge Malova Natalia Leonardovna
pr. 307-308 56-08-66 Assistant to the judge Tsyleva Evgenia Nikolaevna
pr. 307-308 56-08-66 Court clerk Alexander Vladimirovich Lobastov
& nbsp ;
309 Judge Komarova Lyubov Vladimirovna
pr. 309-310 56-07-04 Referee assistant Viktoria Igorevna Kropacheva
pr. 309-310 56-07-04 Secretary of the court session Elizaveta Sergeevna Bakina
& nbsp ;
310 Judge Barmin Dmitry Yurievich
pr. 309-310 56-08-27 Judge assistant Dmitry Vladimirovich Koshkin
pr. 309-310 56-08-27 Secretary of the court session Kukresh Yana Olegovna
& nbsp ;
311 Judge Mikishev Alexander Yurievich
pr. 311 56-09-41 Assistant to the judge Shevchenko Anastasia Alexandrovna
pr. 311 56-09-41 Court clerk Elena Vladimirovna Peshnina
pr. 311 56-09-41 Judge Assistant Olga V. Kremleva
General department:
103/1 56-06-87 Head of Department Olga Aleksandrovna Smirnova
313 56-07-42 Deputy Head of Department Betekhtina Irina Vadimovna
31356-07-42 Consultant Maria Alexandrovna Seregina
109 56-09-37 Chief specialist/informatization/ Pavel Vladimirovich Burkov
109 56-09-37 Engineer Burykin Andrey Vasilievich
108 56-08-91 tel/fax Leading specialist/mail/ Elena Vitalievna Busygina
108 56-08-91 tel/fax Court clerk/mail/ Irina Aleksandrovna Shirokova
108 56-08-91 tel/fax Deloproi producer Safonova Marina Viktorovna
107 (archive room, 1st floor) 56-08-64 Chief Specialist/archive/ Elena Vasilievna Bakina
107 (archive room, 1st floor) 56-08- 64 Court clerk/archive/ Ekaterina Anatolyevna Sedelnikova
301 56-06-92 Commandant Osokin Sergey Stanislavovich
Civil Litigation Department:
103 56-08-61 Head of Department Kaipetskaya Evgeniya Vladimirovna
103 56-08-61 Chief specialist Krotova Tatyana Valerievna
103 56-08-61 Chief Specialist Anna Yurievna Vinogradova
103 56-08 -61 Art. specialist of the 1st category Loginova Anna Alekseevna
103 56-08-61 Chief specialist Natalya Viktorovna Meteleva
Criminal Justice Department:
104 56-08-47 Head of Department Kostina Yulia Aleksandrovna
104 56-08- 47 Chief Specialist Natalya Vladimirovna Bulavina
104 56-08-47 Court clerk Natalya Vladimirovna Berdnikova
104 56-08-47 Court clerk Elena Aleksandrovna Shishkina
104 56-08-47 Leading specialist Tatiana Anatolyevna Gorshar
& nbsp ;
Reception of citizens (reception of the court):
108/1 56-07-28 Assistant judges
& nbsp ;
Bailiffs to ensure the established procedure for the activities of courts:
1st floor 56-07-97

Video conferencing

Tel. : (8332) 56-07-28

Time difference Moscow: absent

Availability of technical capability of videoconferencing: yes, IP-address 10. 43. 48. 50

The number of the courtroom equipped with the videoconferencing system: 212

The telephone numbers of the departmental network of the videoconferencing system - 7434801 (currently there is no technical possibility).

The fax numbers of the VKS departmental network are 7434899 (currently there is no technical capability, the city fax number of the court is (8332) 56-08-91).

Contact information of persons:

Responsible for the organization of the videoconferencing - Russkikh Nadezhda Vasilievna, assistant to the chairman of the court, tel. (8332) 56-08-79,

responsible for the technical support of the VKS - Burkov Pavel Vladimirovich, ch. specialist, tel. (8332) 56-09-37.


Details of the personal (deposit) account of the Department of the Judicial Department in the Kirov region

Name of the recipient: UFK in the Kirov region (Department of the Judicial Department in the Kirov region , l/s 05401203220)

INN 4348033147 KPP 434501001

R/account: 40302810400001000034

Beneficiary's bank: Branch in the Kirov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank Russian Federation

BIC: 043304001

The purpose of payment contains the necessary information. For example:

"Listing of security in the framework of civil case No. _________ on a statement of claim, etc."


Interaction with the media

Contact details of persons responsible for interaction with the media:

Russian Nadezhda Vasilievna, assistant to the chairman of the court, tel. (8332) 56-08-79

Puzikova Anastasia Sergeevna, assistant judge, tel. (8332) 56-07-49

Friday, 11 September 2020 10:44

Orichevsky District Court of Kirov Region


Court hours

8: 00-17: 00 (Mon-Thu), 8: 00-16: 00 (Fri), 12: 00-12: 48 (lunch break)

Reception hours

President of the Court: Monday, Wednesday

8:00-9:00

Reception of the court (tel.: 8 (83354) 2-31-91):

8: 00-12: 00,12 : 48-17: 00 (Mon-Thu)

8: 00-12: 00, 12: 48-16: 00 (Fri)

FAX: 8 (83354) 2 -31-91

Reception of citizens, applications and complaints in the reception office of the court is carried out daily, during all working hours, without prior registration in the order of priority of applications.


Territorial jurisdiction of the Orichevsky District Court

< tr> < tr> < tr> < tr> < tr> < tr> < tr>
populated item
town. Orichi
town. Levintsy
Mirny urban settlement:
Mirny
Berezina village
Berezkin village
Brahichi village
Bystryagi village
Gorbachi village
Ershi village
Zhuki village
Korsaki village
Maradykovo village
Novozhily village
Omelici village
Ryabi village
Serichi village
Tarasovy village
Tereshichi village
Tikhonenki village
Trenichi village
Khramye village
Chigili village
Yakunichi village
h. village barracks 894 km
Strizhevskoe urban settlement:
Swifts
Adyshevskoe rural settlement:
с. Adyshevo
Voronye village
Zhdanukhino village
Klenovaya village
Kolos village
Mamino village
Mochalishche village
Polom village
Saunichi village
Sivaya village
Shabardenki village
Bystritskoe rural settlement:
from. Bystritsa
Tabora village
Shabalina village
Garskoe rural settlement
p. Zengino
Bakulin village
Bolshiye Gari village
Zengino village
Levanovy village
Malye Gari village
Obzheriny village
Paravaevy village
Savinovy ​​village
Salmaki village
Subbotichi village
Shalaevy village
Istobenskoe rural settlement:
p. Istobensk
Bobyli village
Valkovo village
Verkhnie Plenkovy village
Davydovo village
Elkiny village
Zaozeritsa village
Ishutinovy ​​village
Karpiny village
Korzhaviny village
Korsakovy village
Krasnovo village
Krysovy village
Kuterginy village
Lobki village
Malye Kolbiny village
Morogov village
Nizhnie Plenkovy village
Nizhnie Yaryginy village
Odegovo village
Osinovo village
Pleshki village
Podvolochye village
Rogachi village
Russian village
Savichi village
Svistoki village
Smirnovy village
Surichi village
village Tivanenki
Trishki village
Tumany village
Tupitsyny village
Ulyanovo village
Tselishchevy village
Shevniny village
Korshikskoe rural settlement:
s. Korshik
Astrapovtsy village
Bolshoye Rogovo village
Bolshoy village Korshik
Bonevo village
Elizarovtsy village
Kadesnikovo village
Lipatenki village
Malaya Gryzikha village
Mudreni village
Filimonovshchina village
Kuchelapovskoe rural settlement:
d. Kuchelapy
Berezovka village
Butyrki village
Veselukhi village
Vorsino village
Derbeni village
Peschanka village
Sosnovy Bor village
Tatarnik village
Shinnik village
Lugobolotnoe rural settlement:
p. Yubileiny
Butyriny village
Shipitsyny village
Orichevskoe rural settlement:
s. Kameshnitsa
Buldachikha village
Zhgulevy village
Zamyatiny village
Kokoriny village
Kotiki village
Maysky village
Martynovy village
Morozovy village
Novozhily village
Ozernye village
Platonovtsi village
Pomaskiny village
Empty village
Rai village
Reshetniki village
Sergeevy village
f. e. Sotsialistichesky crossing
Tolstikovy village
Trapitsyny village
Tyumen village
Khoroshaviny village
Chernopenye village
Churkiny village
Shipitsyny village
Pishchalskoe rural settlement:
s. Pischale
Chipmunki village
Volgichi village
Korobeiniki village
Kropachi village
Krutikovshchina village
Lopata village
Lundyshi village
Maksenki village
Musonovy village
Nagoryana village
Nechaevy village
Neshumarovy village
Pankratenki village
Paramshonki village
Permyaki village
Podgoryana village
Selyuganovy village
Tiunovshchina village
Shadrichi village
Pustoshensky rural settlement:
s. Wastelands
Bekhteri village
Dresva village
Zholobovy village
Zabolotye village
Kliminy village
Krysovy village
Kulpino village
Monastyrshchina village
Morozovka village
village Moshkina Melnitsa
village Pozdyaki
village Chikishane
Shabalino village
Shipakovo village
Shchenniki village
Spas-Talitskoye rural settlement:
p. Spas-Talitsa
Bekhteri village
Bolshiye Lobastovy village
Borki village
Vaulin village
Vyuriny village
Golitsyny village
Grebenshchiki village
Dunaevy village
Zapolye village
Zolotaya Gora village
Kormichi village
Krysovy village
Lugovoy village
Mokushichi village
Ovsyanniki village
Remeshi village
Rogozhniki village
Russian village
Seredysh village
Smirnovy village
Smolikha village
Neighborhood village
Tupitsyny village
Ulanovy village
Tsepeli village
Shishkiny village
f. village barracks 907 km
Suvodsky rural settlement:
p. Suvodi
Razboyny Bor village
Peat rural settlement:
p. Peat
Usovskoe rural settlement:
d. Usovy
Zhirukhiny village
Krutets village
Shalegovskoe rural settlement:
s. Shalegovo
Belopukhovy village
Boronichi village
Burlaki village
Bushmaki village
Vershinintsy village
Vorobyi village
Golovintsy village
Egozy village
Zalesye village
Zelenyaya village
Ishimovy village
Karmanovy village
Koroly village
Koroli village
Kruttsy village
Kungurovy village
Lobastovy village
Loboshane village
Logichi village
Ovchinniki village
Peteliny village
Savvichi village
Chashchiny village
h. d. barracks 904 km

Organizational structure of the court

Position

Full name

Phone

Chairman of the Court

Vasiliev Sergey Vladimirovich

Assistant to the Chairman of the Court

Chernyadyeva Natalia Gennadievna

8 (83354) 2-31-91

Secretary

Popova Irina Vladimirovna

8 (83354) 2 -26-07

judge

Zemtsov Nikolay Viktorovich

assistant judge

Shupletsov Dmitry Ivanovich

8 ( 83354) 2-26-90

secretary

Koroleva Natalia Alexandrovna

8 (83354) 2-26-07

Judge

Kapustey Irina Sergeevna

Assistant

Poptsova Natalya Nikolaevna

8 (83354) 2-26-90

secretary

Zhvakina Tatyana Ivanovna

8 (83354) 2-26-07

Judge

Bychikhin Artem Aleksandrovich

< p> assistant

Olga Anatolyevna Shchelkunova

8 (83354) 2-26-07

secretary

Svetlana Gennadievna Mishikhina

8 (83354) 2-26-07

chancellery

head of the department for su pre-production

Elena Leonidovna Kocheva

8 (83354) 2-21-85

Leading Specialist

Ekaterina Yurievna Zamyatina

8 (83354) 2-21-85

Chief Specialist

Olga Aleksandrovna Dektereva

8 (83354) 2-21-85

senior specialist of the 1st category

Lebedeva Natalya Vasilievna

8 (83354) 2-21-85

Court administrator

Bochkarev Alexey Anatolyevich

8 (83354) 2-31-97


Video conferencing

Video conferencing system (VKS) equipped courtroom No. 1 in the building of the Orichevsky District Court. The use of videoconferencing in court sessions is carried out in accordance with the regulations approved by the order of the Judicial Department under the Supreme Court of the Russian Federation dated December 28, 2015 No. 401.

address: 612080, Kirov region, Orichi town. st. Karl Marx, 16;

IP address of the court: 10.43.75.50

time difference from Moscow: absent;

Videoconferencing system is installed in courtroom # 1;

departmental network phone: 7437501;

fax of the departmental network: 7437599 ;

Responsible for the organization of the videoconferencing:

Leading specialist of the department of legal proceedings Zamyatina Ekaterina Yurievna (83354) 2-21 -85

during the period of temporary absence, duties are assigned to the chief specialist of the department Olga Aleksandrovna Dektereva (83354) 2-21-85

Responsible for the technical support of the videoconferencing

administrator Orichevsky District Court Aleksey Anatolyevich Bochkarev (83354) 2-31-97

during the temporary absence of the court administrator, duties are assigned to the assistant judge Dmitry Ivanovich Shupletsov (83354) 2-26-90


Bank details

The state duty is transferred to the Ki Branch Rov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank of the Russian Federation

recipient:

Department of the Federal Treasury for the Kirov region (MRI FTS No. 8 for the Kirov region)

TIN 4342001639

OKTMO 33630151

KPP 431301001

payee's account number

40101810222020011001

BIK 043304001

name of payment: state duty for an application to court

KBK 18210803010011000110


Details for payment of fines in administrative cases

Payee: UFK for the Kirov region

(Rospotrebnadzor Administration for the Kirov region

l/s 04402787710)

TIN: 4345100444, KPP: 434501001,

Beneficiary's account: 40101810900000010001

Bank name: Branch in the Kirov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank of the Russian Federation

BIK: 043304001

OKTMO 33710000 status 08

Type (name) of payment: fine Rospotrebnadzor

KBK: 141116 28000016000140

Recipient payment: UFK for the Kirov region

(FMS for the Kirov region)

INN: 4345120345, KPP: 434501001,

Account of the recipient: 40101810900000010001

Bank name: Branch in the Kirov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank of the Russian Federation

BIK: 043304001

OKTMO 33630151

Type (name) of payment : administrative fine

KBK:

for art. Art. 19.15, 19.16 Administrative Code of the Russian Federation:

KBK: 19211690010016000140

for Art. 18. 8 Administrative Code of the Russian Federation:

KBK: 19211640000016020140

for Art. 18.9 of the Administrative Code of the Russian Federation:

KBK: 19211640000016021140

for Art. 18.10 of the Administrative Code of the Russian Federation:

KBK: 19211640000016022140

for Art. 18. 11 Administrative Code of the Russian Federation:

KBK: 19211640000016023140

for Art. 18. 12 Administrative Code of the Russian Federation:

KBK: 19211640000016024140

for Art. 18.15 Administrative Code of the Russian Federation:

KBK: 19211640000016025140

for Art. 18.16 of the Administrative Code of the Russian Federation:

KBK: 19211640000016026140

for Art. 18. 17 Administrative Code of the Russian Federation:

KBK: 19211640000016027140

for Art. 19. 27 Administrative Code of the Russian Federation:

KBK: 19211640000016028140

Payee: UFK in the Kirov region

(Ministry of Internal Affairs of Russia "Orichevsky», L/s 04401314970)

INN: 4324003270, KPP: 432401001,

Beneficiary's account number: 40101810900000010001

Bank name: Branch by Kirov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank of the Russian Federation

BIK of the beneficiary bank: 043304001

OKTMO 33630151

Type (name) of payment : ATS fine

KBK: 18811690050056000140

Details for payment of fines for violation of labor legislation and labor protection

(Part 1 of Art. 5.27 of the Code of Administrative Offenses of the Russian Federation):

UFK in the Kirov region

(State Labor Inspection in the Kirov region l \ s 04401234410);

TIN 4347016519 KPP 434501001

Settlement account: 40101810900000010001

Bank name: Branch in the Kirov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank of the Russian Federation

BIK 043304001;

< p> KBK 15011619000016000140;

OKTMO 33701000

Payee: UFK in Kirov region

(Ministry of Internal Affairs of Russia "Orichevsky")

INN: 4324003270, KPP: 432401001,

Beneficiary account details: 40101810900000010001

Bank name: Kirov Region Branch of the Volgo-Vyatka Main Directorate of the Central Bank of the Russian Federation ( abbreviated as Kirov Branch)

BIK of the beneficiary's bank: 043304001

OKTMO 33630151

Type (name) of payment: traffic police fine

KBK: 188 1 16 30020 01 6000 140


Details of the personal (deposit) account of the Department of the Judicial Department in the Kirov region

Recipient's name: UFK in the Kirov region (Office of the Judicial Department in the Kirov region, account 05401203220)

TIN 4348033147 KPP 434501001

R/account: 40302810400001000034

Beneficiary's bank: Branch in the Kirov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank of Russia Federation

BIC: 043304001

The purpose of the payment contains the necessary information. For example:

"Listing of security in the framework of civil case No. _________ on a statement of claim, etc."


Responsible for updating information on the site

Chernyadyeva Natalia Gennadievna

tel. (83354) 2-31-91


PRESS SERVICE

Responsible for media relations of the Orichevsky District Court of the Kirov Region

< p> Assistant to the President of the Court

Chernyadyeva Natalia Gennadievna

(83354) 2-26-90

Friday, 11 September 2020 10:41

Oktyabrsky District Court of Kirov

Thursday, 10 September 2020 08:45

Nolinsky District Court of Kirov Region

Thursday, 10 September 2020 08:16

Novovyatskiy District Court of Kirov


< td> 8:00 - 17:00 < td> Thursday
COURT OPERATION & nbsp ;
Monday 8:00 - 17:00
Tuesday
Wednesday 8:00 - 17:00
8:00 - 17:00
Friday 8:00 - 15:45
Lunch break: 12:00 - 12:45
Saturday Leave
Sunday Weekend
during the whole working day in the reception area of ​​the court (1st floor, office No. 23).
Reception phone: (8332) 31-18-24.
Reception of citizens by the chairman of the Novovyatskiy district court of Kirov: Tuesday from 8:00 to 9:00

Territorial jurisdiction

Locality Address
Kirov, Novovyatskiy district lane. Western
g. Kirov, Novovyatskiy district lane. Circular
g. Kirov, Novovyatskiy district lane. Komsomolsky
g. Kirov, Novovyatskiy district lane. Kuibyshev
Kirov, Novovyatskiy district lane. Linear
g. Kirov, Novovyatskiy district lane. Ostrovsky
Kirov, Novovyatskiy district lane. Parkovy
Kirov, Novovyatskiy district lane. Proletarian
Mr. Kirov, Novovyatskiy district lane. Rachmaninov
Mr. Kirov, Novovyatskiy district lane. Telman
Mr. Kirov, Novovyatskiy district lane. Tukhachevsky
Kirov, Novovyatskiy district lane. Ushakov
g. Kirov, Novovyatskiy district lane. School
Kirov, Novovyatsky District st. May 9
Kirov, Novovyatsky District st. Azina
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Alexandra Orlova
Kirov, Novovyatsky District st. Anna Akhmatova
Kirov, Novovyatsky District st. Birch
g. Kirov, Novovyatsky District st. Blucher
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Bolshevikov
Inhabited locality Address
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Veterans
Kirov, Novovyatsky District st. Volodarsky
Kirov, Novovyatsky District st. Vorovskogo
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Eastern
Kirov, Novovyatsky District st. Gagarin
g. Kirov, Novovyatsky District st. Newspaper
Kirov, Novovyatsky District st. Mountain
g. Kirov, Novovyatsky District st. Green
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Gruhina
g. Kirov, Novovyatsky District st. Decembrists
Kirov, Novovyatsky District st. Derendyaeva
g. Kirov, Novovyatsky District st. Zhdanov
g. Kirov, Novovyatsky District st. Railway
g. Kirov, Novovyatsky District st. Zhigalovskaya
g. Kirov, Novovyatsky District st. Factory
g. Kirov, Novovyatsky District st. Western
Kirov, Novovyatsky District st. Zaprudnaya
g. Kirov, Novovyatsky District st. Industrial
g. Kirov, Novovyatsky District st. Boarding school
Kirov, Novovyatsky District st. Kalinina
Inhabited locality Address
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Karl Liebknecht
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Kirov
g. Kirov, Novovyatsky District st. Maple
g. Kirov, Novovyatsky District st. Club
Kirov, Novovyatsky District st. Ring
g. Kirov, Novovyatsky District st. Communist
Kirov, Novovyatsky District st. Komsomolskaya
g. Kirov, Novovyatsky District st. Krasnoarmeiskaya
Kirov, Novovyatsky District st. Peasant
Kirov, Novovyatsky District st. Kuibyshev
Kirov, Novovyatsky District st. Kutuzov
g. Kirov, Novovyatsky District st. Lenin
g. Kirov, Novovyatsky District st. Lermontov
Kirov, Novovyatsky District st. Forest
g. Kirov, Novovyatsky District st. Linear
g. Kirov, Novovyatsky District st. Leo Tolstoy
Kirov, Novovyatsky District st. Marievskaya
g. Kirov, Novovyatsky District st. Mayakovsky
Kirov, Novovyatsky District st. Police station
Kirov, Novovyatsky District st. Michurina
Inhabited locality Address
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Youth
g. Kirov, Novovyatsky District st. Young Guard
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Mopra
g. Kirov, Novovyatsky District st. Embankment
Kirov, Novovyatsky District st. Nakhimov
g. Kirov, Novovyatsky District st. New
Kirov, Novovyatsky District st. Novovyatskaya
Kirov, Novovyatsky District st. Oktyabrskaya
g. Kirov, Novovyatsky District st. Oparin
g. Kirov, Novovyatsky District st. Ordzhonikidze
g. Kirov, Novovyatsky District st. Ostrovsky
Kirov, Novovyatsky District st. Parkovaya
Kirov, Novovyatsky District st. Pionerskaya
g. Kirov, Novovyatsky District st. Victory
g. Kirov, Novovyatsky District st. Project
Kirov, Novovyatsky District st. Proletarian
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Trade union
g. Kirov, Novovyatsky District st. Pushkin
Kirov, Novovyatsky District st. Rachmaninov
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Repin
Inhabited place Address
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Spring
g. Kirov, Novovyatsky District st. Rose Luxembourg
g. Kirov, Novovyatsky District st. Romantics
Kirov, Novovyatsky District st. Rukhlyadiev
Kirov, Novovyatsky District st. Rowanberry
g. Kirov, Novovyatsky District st. Garden
g. Kirov, Novovyatsky District st. Saltykov-Shchedrin
Kirov, Novovyatsky District st. Sverdlov
g. Kirov, Novovyatsky District st. Lilac
g. Kirov, Novovyatsky District st. Soviet
g. Kirov, Novovyatsky District st. Pine
g. Kirov, Novovyatsky District st. Sports
g. Kirov, Novovyatsky District st. Suvorov
g. Kirov, Novovyatsky District st. Telman
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Poplar
g. Kirov, Novovyatsky District st. Coach Pushkarev
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Labor
g. Kirov, Novovyatsky District st. Tukhachevsky
Kirov, Novovyatsky District st. Ushakov
g. Kirov, Novovyatsky District st. Flower
Inhabited locality Address
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Chkalov
g. Kirov, Novovyatsky District st. School
Kirov, Novovyatsky District st. Engels
Mr. Kirov, Novovyatsky District st. Freedom
g. Kirov, Novovyatsky District st. Shchorsa
Railway barracks
Krasnoselsky crossing & nbsp ;
Losevskaya dacha
p. Rainbow lane. School
p. Raduzhny Ave Builders
p. Raduzhny st. Alekseevskaya
p. Raduzhny st. Gubinskaya
p. Raduzhny st. Factory
p. Raduzhny st. Industrial
p. Raduzhny st. Of the Constitution
p. Raduzhny st. World
p. Raduzhny st. New
p. Raduzhny st. Production
p. Raduzhny st. Sergeevskaya
p. Raduzhny st. Yurievskaya
Inhabited locality Address
w. "Village Krasnoe" st. Beregovaya
sl. "Village Krasnoe" st. Zavrazhnaya
sl. "Village Krasnoe" st. Field
sl. "Village Krasnoe" st. Working
sl. "Village Krasnoe" st. Soviet
sl. "Village Krasnoe" st. Construction
sl. Varsegi
sl. Vakhrino
sl. Capital
sl. Kokuy st. Architect A. Andreev
words. Kokuy st. Vetluzhskaya
sl. Kokuy st. Dubravnaya
sl. Kokuy st. Polar
sl. Kokuy st. Construction
sl. Kokuy st. Central
sl. Kokuy st. Muromskaya
sl. Kokuy st. New
sl. Korchemkino
sl. Levashi st. Zaozernaya
sl. Levashi st. Krasnogorskaya
Inhabited locality Address
w. Levashi st. Sretenskaya
sl. Losevo st. Light
sl. Lugovye st. Beregovaya
sl. Lugovye st. Railway
sl. Lugovye st. Lugovaya
sl. Lugovye st. Working
sl. Lugovye st. Sadovaya
sl. Lugovye st. Factory
sl. Lyangasy
sl. Gardeners
sl. Eagles
sl. Podkorchemkino
sl. Lattice
sl. Savintsy
sl. Solomincy st. Michurin
sl. Solomincy st. Embankment
sl. Solomincy st. Sadovaya
sl. Sosheni st. Christmas tree
sl. Sosheni st. Komsomolskaya
sl. Sosheni st. Youth

LIST OF TELEPHONES OF JUDGES DISTRIBUTED BY JUDICIAL COLLEGE

and structural divisions of the Novovyatskiy District Court of Kirov

Population locality Address
w. Sosheni st. New
sl. Sosheni st. Village
sl. Sosheni st. Freedom
sl. Sosheni st. Traktovaya
sl. Sosheni st. Trudovaya
sl. Trushintsy
sl. Shelpyaki lane. District
sl. Shelpyaki st. I. Talkova
words. Shelpyaki st. Hope
sl. Shelpyaki st. District
sl. Shelpyaki st. Roadside
sl. Shelpyaki st. Svetlopolyanskaya
sl. Shelpyaki st. Chistopolskaya
sl. Shulai
Pozdino station
< tr> < td> assistant judge < td> (8332) 31-24-06 < td colspan = "4"> Department of Legal Proceedings < td> (8332) 31-06-78
F. Acting judges and civil servants Cabinet Position to be replaced Telephone
Chairman of the Novovyatskiy District Court of Kirov
Rylov Dmitry Leonidovich Judge (appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated 10.08.2015 # 411)
Deputy Chairman of the Novovyatskiy District Court of Kirov
Zhanna Chervotkina Alexandrovna Judge (appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of 20.07.2017 No. 329)
Criminal judges
Chuchkalov Dmitry Alexandrovich Judge (appointed by Decree of the President of the Russian Federation of 30.06.2012 # 939)
Barbakadze Larisa Ivanovna Judge (appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of 05.12.2014 No. 757)  
Civil Judges
Natalya Aleksandrovna Churakova Judge (appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of 28.10.2013 No. 805)
Court administrator
Noskov Sergey Stanislavovich Floor 1. Office 7 Administrator (8332) 31-21-32
State civil servants
Maksimova-Kozelchuk Evgeniya Vladimirovna Floor 2. Office No. 17 assistant to the chairman of the court (8332)31-23-95
Oksana Vladimirovna Kolesnikova Floor 2. Office No. 6 (8332) 31-06-78
Utkina Lyudmila Vitalievna Floor 2. Office №19 assistant judge (8332) 31-20-07
Marina Reshetnikova Floor 2. Office # 6 assistant judge (8332) 31- 28-96
Goryachikh Marina Gennadievna Floor 2. Office # 15 assistant judge ( 8332) 31-25-77
Shulgina Evgeniya Valerievna Floor 2. Office # 10 assistant judge (8332)31-20-76
Alevtina Aleksandrovna Kolodkina Floor 2. Office No. 13 assistant judge (8332)31-24-06
General department
Ogorodnikova Irina Vitalievna Floor 1. Office No. 15 Head of Department (8332) 31-16-66
Dudina Lyudmila Valerievna Floor 1. Office No. 9 leading specialist (8332) 31-24- 06
Marfina Natalya Viktorovna Floor 1. Office No. 9 Court secretary (for criminal cases)
Marina Anatolyevna Zykova Floor 1. Office No. 9 leading specialist (8332) 31-24-06
Ekaterina Vladimirovna Redkina Floor 1. Office No. 9 court clerk (archived) (8332) 31-24-06
Novoselova Marina Mikhailovna Floor 1. Office No. 9 clerk (8332) 31-24-06
Bystrykh Lyudmila Efimovna Floor 1. Office 7 senior specialist of the 1st category (8332) 31-21-32
Ait Larisa Leonidovna Floor 1. Office # 15 head of department (8332) 31-16-66
Pushpasheva Olga Leonidovna Floor 2. Office No. 8 court consultant (8332) 31-21-32
Anna Andreevna Kuznetsova Floor 2. Office №19 secretary of the court session (8332) 31-23-95
Orlova Olesya Vladimirovna Floor 2. Office number 8 court clerk (8332) 31-21-32
& nbsp ; Floor 2. Office # 10 court clerk (8332) 31-20-76
Oleneva Tatyana Evgenievna Floor 2. Office # 13 Secretary of the court session (8332) 31-28-96
Reshetnikova Ksenia Sergeevna Floor 2. Office 17 Secretary of the court session
Floor 2. Office # 15 court clerk (8332) 31-25-77
Streltsova Marina Igorevna Floor 2. Office No. 8 court clerk (8332) 31-21-32

Videoconference communication

Information on videoconferencing

Court sessions using the videoconferencing system are held in the courthouse (St. Kirov, Novovyatsky district, st. Krasnoarmeyskaya, 10) in the courtroom No. 1 from Monday to Thursday from 9-00 to 17-00, on Friday from 9-00 to 15-45 with a break from 12-00 to 12-45 (Moscow time) ... Contacts:

IP address 10.43.51.50

VoIP fax number 7435199

VoIP phone number no 1 74351901

VoIP phone number # 2 7435102

The work on holding the court session using videoconferencing systems is coordinated by the assistant judge Oksana Vladimirovna Kolesnikova tel. (8332) 31-06-78. Responsible for the technical support of the videoconferencing - court administrator Noskov Sergey Stanislavovich tel. (8332) 31-21-32.


< tr>
Requisites for paying the state duty to the courts of general jurisdiction
TIN 4345001066
Checkpoint 434501001
Beneficiary's name: UFK for the Kirov region (IFTS of Russia for Kirov)
Beneficiary bank name: Kirov Region Branch of the Volgo-Vyatka Main Directorate of the Central Bank of the Russian Federation
BIK Bank 043304001
Account 40101810222020011001
KBK 18210803010011000110
OKTMO 33701000
Payment name: State duty to the courts of general jurisdiction
Completed forms for paying the state fee are available at any branch of the Sberbank of the Russian Federation.
Details for the payment of fines for committing administrative offenses are indicated in the court ruling, which is imposed an administrative penalty in the form of paying a fine.

Details of the personal (deposit) account of the Department of the Judicial Department in the Kirov Region

< p> Name of the recipient: UFK in the Kirov region (Office of the Judicial Department in the Kirov region, l/s 05401203220)

TIN 4348033147 KPP 434501001

Account: 40302810400001000034

< p> Beneficiary's bank: Branch in the Kirov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank of the Russian Federation

BIC: 043304001

The purpose of the payment contains the necessary information. For example:

"Transfer of security in the framework of civil case No. _________ on the statement of claim, etc."


Staffing

Contact phone:

(8332) 31-16-66 - on the issues of filling a vacant position of a judge and civil service positions in the court apparatus.


Responsible for updating information on the site

Olga Pushpasheva

tel. (8332) 31-21-32


Press Service

Maksimova-Kozelchuk Evgeniya Vladimirovna - (8332) 31-23-95

Thursday, 10 September 2020 08:15

Murashinsky District Court of Kirov Region


Working hours of the Murashinsky District Court (Murashi, Oparino)

8: 00-17: 15 ( Mon-Thu), 8: 00-16: 00 (Fri), 12: 00-13: 00 (lunch break)

Applications and complaints are accepted daily, throughout the working day, without an appointment , in the order of priority of calls. Reception time:

8: 00-17: 15 (Mon-Thu), 8: 00-16: 00 (Fri), 12: 00-13: 00 (lunch break)

Murashinsky District Court (Murashi) is located at:

613710 Murashi, Kirov region, st. Kirov, 31

Reception of the court (2nd floor, office No. 5): tel./fax 8 (83348) 2-15-01

Murashinsky District Court (town. Oparino) is located at

613810 town. Oparino of the Kirov region, st. Pervomayskaya, 20

Reception (2nd floor, office No. 3): tel. 8 (83353) 2-85-32

Reception of citizens is made and. about. the chairman of the court - Shishkina E. V.

Place of reception: Murashinsky district court of Murashi st. Kirov, 31

Reception time: from 8: 00-9: 00 o'clock (Tuesday, Thursday)


Territorial jurisdiction of the Murashinsky district court of Murashi

The territorial jurisdiction of the Murashinsky District Court of the Kirov Region (Murashi) extends to the territory of the Murashinsky District of the Kirov Region.

City, town
p. Oktyabrsky
p. Atheist,
p. Tylai,
p. Hairline
p. Stakhanovsky
s. Verhoramenye
d. Shubins
d. Kryukovtsy
d. Krysanovs
p. Berezovsky
s. Alekseevskoe
s. Palomohino
d. Bovykin
d. Belenenki
d. N Zotinskaya
p. Shubrug
s. Borovitsa
d. B. Korotaevshchina
d. Fence
d. Nagibovshchina
d. Suslovschina
d. Permyat
d. Egorenki
d. Breakdown
d. Kazakovshchina
d. Boshary
d. Petrunici
d. Romanovs
d. Kostenki
d. Kuprenki
d. Danilovka
p. New
p. Old Believer
d. Commune
d. Shlenniki
d. Kaitsa
d. Column
d. Animals
d. Chudinovites
д Nikishichi
d. Belozerie
d. Wicked
d. Plowman
p. Podgorny
g. Murashi

Territorial jurisdiction of the Murashinskiy district court Oparino

The territorial jurisdiction of the Murashinsky District Court of the Kirov Region (town of Oparino) extends to the territory of the Oparinsky District of the Kirov Region.

locality
town Oparino
Kultura village
Latvian village
Chursya village
Almezh village
Vazyuk village
Vaninskaya village
Volokovaya 1 village
Volokovaya 2 village
Nagibino village
Novo-Kuzyugskaya village
Petrovskaya village
Sergeevskaya Vereteya village
Verkhnyaya Valmanga village
Zarya village
Maromitsa village
Moloma village
Berezovka village
Verlyug village
Zaosinovka village
Nizhnyaya Volmanga village
Postavnaya Again village
Kholovatka village
Rechnoy village
Verkhniy Pochinok village
village Verkhnyaya Palomitsa
Nizhny Pochinok village
Nizhnyaya Palomitsa village
Severny village
Strelskaya village
Volgaritsa village
Duvannoye village
Kokoulinskaya village
Lukinskaya village
Mamoshino village
Sapogovskaya village
Sludka village
Chalbun village
Shadrino village
Shabury village
Shadrino village
Shadrinskaya village

Court composition

< p> Personalities of the Murashinsky District Court (g. Murashi)

< td> 2-17-92 < td> Valentina Evgenievna Novgorodtseva < td> administrator court
F. I.O. position

phone number

(code 83348)

Vacancy  Chairman of the Court -
Olga Nikolaevich Korolkevich Assistant chairman of the court 2-15-01
Zubareva Nelya Aleksandrovna secretary of the court session 2- 12-56
Elena Vyacheslavovna Shishkina and. about. chairman of the court -
Dorofeeva Natalya Vasilievna assistant judge 2-15-01
Lyapustina Marina Alekseevna secretary of the court session 2-12-56
Perminova Olga Sergeevna judge -
Zaborskikh Svetlana Vladimirovna assistant judge 2-15-01
Zemtsova Galina Aleksandrovna Secretary of the court session 2-12-56
Department of Legal Proceedings
Sitnikova Lyudmila Egorovna Head of Department
Olga Aleksandrovna Chernova Court secretary for civil and administrative cases 2-17-92
Lyudmila Ivanovna Kovalenko chief specialist 2-17-92
1st grade senior specialist 2-15-01
Svetlana Viktorovna Chesnokova 2-29-17

Personnel of the Murashinsky District Court (pg. Oparino)

F. I.O. position

phone number

(code 83353)

Vera Mikhailovna Zhemchugova judge -
Elena Gennadievna Biketova judge assistant 2-85-32
Natalya Alexandrovna Eremenko court secretary 2-85-35

Gmyzina Elena Vasilievna

Kolysheva Tatyana Anatolyevna

judge

assistant judge

-

2-85-33

Uchaikina Anna Vladimirovna court clerk 2-85-34
Procedural Department

Bulatova Svetlana Nikolaevna

Shakhova Yekaterina Evgenievna

Leading Specialist

Clerk

2-85-36

2-85-40 (f)

Tabanakova Nadezhda Ivanovna court secretary 2-85-37
Olga Anatolyevna Gmyzina secretary court 2-85-38
Teplyakova Galina Vasilievna 1st category specialist 2-85-39 (f)

Video conferencing

Both court buildings are equipped with video conferencing systems (VCS).

Murashinsky District Court of the Kirov Region (building 1)

(court address: 613710, Kirovskaya region of Murashi, Kirov st., 31)

Availability of technical capabilities of videoconferencing: available

the videoconferencing complex is equipped with courtroom №2.

Time difference with Moscow: none

IP-address of the videoconferencing set: 10.43.69.50

The telephone numbers of the departmental videoconferencing network - 7436903, 7436904

The fax numbers of the departmental videoconferencing network - 7436999

The person responsible for organizing the videoconferencing: court administrator Svetlana Viktorovna Chesnokova

(83348) 2-29-17

Murashinsky District Court of the Kirov Region (building 2)

(court address: 613810, Kirov Region, Oparino town, st. Pervomayskaya, 20)

Availability of technical capabilities of videoconferencing: available

The software and hardware complex of the videoconferencing equipment equipped the courtroom No. 1.

Time difference with Moscow: none

IP-address of the videoconferencing set: 10.43.74.50

The telephone numbers of the departmental videoconferencing network - 7437402, 7437401

The fax numbers of the departmental VKS network - 7437499

The person responsible for organizing the VKS: court secretary Natalya Aleksandrovna Eremenko

(83353) 2-85-34


Details of the personal (deposit) account of the Department of the Judicial Department in the Kirov Region

Recipient's name: UFK in the Kirov region (Office of the Judicial Department in the Kirov region, account 05401203220)

TIN 4348033147 KPP 434501001

Account: 40302810400001000034

Beneficiary's bank: Branch in the Kirov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank of the Russian Federation

BIC: 043304001

The purpose of payment contains the necessary information. For example:

"Listing of security in the framework of civil case No. _________ on a statement of claim, etc."


Responsible for updating information on the site

Olga Korolkevich, assistant to the chairman of the Murashinsky district court of the Kirov region (Murashi),

Natalya Vasilievna Dorofeeva, assistant judge of the Murashinsky district court of the Kirov region (Murashi)

tel. (83348) 2-15-01

Biketova Elena Gennadievna, assistant judge of the Murashinsky district court of the Kirov region (town of Oparino),

Kolysheva Tatyana Anatolyevna, assistant judge of the Murashinsky district court of the Kirov region (town. Oparino)

tel. (83353) 2-85-32

Monday, 07 September 2020 17:14

Malmyzhsky District Court of Kirov Region


Court schedule

Malmyzh and village. Kilmez:

8: 00-17: 00 (Mon-Thu), 8: 00-15: 45 (Fri), 12: 00-12: 45 (lunch break)

Reception hours:

Malmyzh and village. Quilmez

Office:

Mr. Malmyzh (83347) 2-84-75, 2-84-78 smt. Kilmez (83338) 2-17-33

Reception hours:

8: 00-12: 00, 12: 45-17: 00 (Mon-Thu), 08: 00-12: 00, 12: 45-15: 45 (Fri)

Archive: 8: 00-12: 00, 12: 45-17: 00 (Mon-Thu), 12: 45- 15:45 (Fri)

Reception of the court: 8: 00-12: 00, 12: 45-17: 00 (Mon-Thu), 8: 00-12: 00, 12: 45-15 : 45 (Fri),

Malmyzh tel. : (83347) 2-84-84

town. Kilmez tel. : (83338) 2-21-67

Applications and complaints are accepted daily, throughout the working day, according to a separate weekly schedule, without prior appointment in the order of priority of applications.

Reception of citizens by the office of the court is carried out daily, throughout the working day, without prior appointment in the order of priority of applications.


Territorial jurisdiction of the Malmyzhsky District Court

City, town
Malmyzh town
Rural districts
Adzhim, administrative center - s. Ajim
village Adzhim
Verkhnyaya village
Isaevo village
Isakovo village
Malaya Kuchka village
Aryk, administrative center - Aryk village
village of Ageldino
Azbaev Klyuch village
Aktyuba village
Aryk village
Bolshoi Satnur village
Dubrovka village
village Kucherga
Maly Satnur village
village Meletskie Gorki
Nikolskoye village
Pizhiner village
Podosinovo village
Tukay village
Shurgi village
Bolshekityak, administrative center - s. Big Kityak
Akbatyrevo village
Bolshoy Kityak village
Koshay village
Maly Kityak village
village Middle Nonyger
village Stary Burets
Old Nonyger village
Yangulovo village
Kaksinvai, administrative center - s. Kaksinway,
Ag-Yul village
village Bolshaya Shabanka
Kaksinvay village
Kaksinsha village
Kanamash Village
Kurlovo village
village Malaya Shabanka
Novoye Koshkino village
village Novy Burtek
village New Kokuy
New Malmyzh village
Nosoksky Forest Site
Kalininsky, administrative center - s. Kalinino,
Deryushevo village
Kalinino village
New Kos village
village New Kokuy
Nosly village
Arable village
Postnikovo village
Siwa village
Old Kos village
Old Bakury village
Old Burtek village
Troedvorka village
Konstantinovsky, administrative center - s. Konstantinovka
Konstantinovka village
Mari-Malmyzhsky, administrative center - s. Marie-Malmyzh
Aghpai village
Mari-Malmyzh village
Old Kokuy village
Meletsky, administrative center - vil. Grind
Argyzh village
Veselaya Gorka village
Dmitrievka village
village Zakhvataevo
Melet village
Novosmailsky, administrative center - s. New Smail
Aldarovo village
Stone Key village
Novaya Smail village
Porechke Kitiak village
Salkym-Chishma village
Udmurt Kityak village
fixes South
Plotbishensky, administrative center - settlement Pasture
Arporek village
Plotbishche village
Preobrazhensky, administrative center - vil. Preobrazhenka
Nizhniy Shugurak village
Nosok village
Preobrazhenka village
Tang Village
Ralnikovsky, administrative center - s. Ralniki
Kondaki village
Marjal village
Pivovarovo village
Platiner village
Porez village
Pukshiner village
Ralniki village
Rozhkinsky, administrative center - s. Horns
Ilemas village
Rozhki village
Suntsovo village
Shishiner village
Savalsky, administrative center - s. Sawali
Azelino village
Gon'ba village
fixes Kulapinsky
Mars Village
village Novy Iryuk
Savali village
Troitsky repairs
Urnek village
Shagaban village
Staroiryuk, administrative center - s. Old Iryuk
the village of Stary Iryuk
Starotushkinsky, administrative center - s. Old Carcass
Kiner village
Kuzhenerka village
Novaya Tushka village
Jump Village
village Staraya Tushka
Tat-Verkh-Gonbinsky, administrative center - s. Tat-Verkh-Gonba
village Verkh-Gon'ba
Gary village
Tat-Verkh-Gon'ba village
Hoda village
p. t. Kilmez
Rural districts
Bolsheporek administrative center - village Big Porek
Alineri village
Bolshoi Porek village
Nizhniy Porek village
Burashevsky administrative center - Burashi village
Burashi village
Masly village
Vikharevsky administrative center - Vikharevo village
Vikharevo village
Ivankovo ​​village
Karmankino village
Kunzhek village
village Silkino
Tautovo village
Yashkino village
Damansky administrative center - Damascino village
Damascino village
Zhirnovo village
Kokuevka village
Lebedinsk village
Kid's Village
settlement Mirny
Takashur village
Khvoschanka village
Chetverikovo village
Yasnaya Polyana village
Zimnyak administrative center - village Zimnik
Valinskoe Ustye village
Voronye village
Dokuchayevo village
Zimnik village
Matveevka village
Pokrovskoe village
Rudnik village
Malokilmese administrative center - village Malaya Kilmez
Vichmar village
Dubrova village
Zucchki village
Malaya Kilmez village
Malinovka village
Mikvarovo village
Pukshiner village
Village of Light-Knowledge
Tat-Kilmez village
Motors administrative center - village of Hope
Azikovo village
Egorovo village
Eremino village
Motorki village
village of Hope
Pesterevo village
Tarkhan village
Paskin administrative center - Pasca village
village Andryushkino
Bolshoy Gosek village
site Lomik
Maly Gozek village
Pasca village
Cherpa village
Chetay village
Rybno-Vatazhsky administrative center - village Rybnaya Vataga
Baibeki village
Volga village
Doroshata village
Durga village
forest area Kamenny Perebor
Kulma village
New Life Village
Osinovka village
Village of Fish Vataga
Tat-Boyary village
Selinsky administrative center - village Selino
Arkul village
Astrakhanovo village
Dobra village
village Keys
village Selino
Troitskoe village
Chernushsky administrative center - village Chernushka
Arkulsky village
Maksimovsky village
Salya village
Sarinka village
Chernushka village

Territorial jurisdiction of the Malmyzhsky district court in the town. Kilmez

Territorial jurisdiction: Kilmez region
City, locality
District center: smt. Kilmez

Rural districts

Bolsheporek administrative center - vil. Bolshoy Porek

Aliner village

Bolshoi Porek village

Nizhniy Porek village

Burashevsky administrative center - village Burashi

Burashi village

Masly village

Vikharevo administrative center - Vikharevo village

Vikharevo village

Ivankovo ​​village

Karmankino village

Kunzhek village

Silkino village

Tautovo village

Yashkino village

Damansky administrative center - Damaskino village

Damaskino village

Zhirnovo village

Kokuevka village

Lebedinsk village

Malyshi village

Mirny village

Takashur village

Khvoschanka village

Chetverikovo village

Yasnaya Polyana village

Zimnyak administrative center - Zimnik village

Valinskoe Ustye village

Voronye village

Dokuchayevo village

Zimnik village

Matveevka village

Pokrovskoe village

village Mine

Malokilmez administrative center - Malaya Kilmez village

Vichmar village

Dubrova village

Zabachki village

Malaya Kilmez village

Malinovka village

Mikvarovo village

Pukshineri village

Svet-Knowledge village

village Tat-Kilmez

Motor administrative center - Nadezhda village

Azikovo village

Yegorovo village

Eremino village

Motorki village

Nadezhda village

Pesterevo village

Tarkhan village

Paskin administrative center - Paska village

Andryushkino village

Bolshoi Gozek village

Lomik plot

Maly Gozek village

Paska village

Cherpa village

Chetay village

Rybno-Vatazh administrative center - Rybnaya Vataga village

Baibeki village

Volga village

Doroshata village

Durga village

Kamenny Perebor forest area

Kulma village

de jealousy Novaya Zhizn

Osinovka village

Rybnaya Vataga village

Tat-Boyary village

Selinsky administrative center - Selino village

Arkul village

Astrakhanovo village

Dobra village

Klyuchi village

Selino village

Troitskoye village

Chernushsky administrative center - Chernushka village

Arkulsky village

Maksimovsky village

< p> Salya village

Sarinka village

Chernushka village


< p> Contact phones

< td> st. Komsomolskaya, 67, Malmyzh, Kirovskaya oblast, 612920
Malmyzhsky District Court

the chairman of the court

KAMASHEV Vladimir Alekseevich

Judges for the consideration of criminal cases:

DOLGUSHIN Konstantin Alexandrovich

Judges for the consideration of civil cases:

GIZATULLINA Albina Rauilievna

BERDNIKOVA Yana Vladimirovna

Assistant to the chairman of the court

Shabovich Natalya Nikolaevna 2-84-84


Assistant judges:

SHAMPAROVA Elena Yurievna 2-84-79

BUSHUEV Alexander Vladimirovich 2-11-36

ARTAMONOVA Ekaterina Vladimirovna 2-84-83

Clerks of court sessions:

Khabibrakhmanova Dilyara Damirovna - 2-84-84

secretary of the court session

KOSTYUNINA Nadezhda Aleksandrovna 2-11-36

secretary of the court session

Zabolotskikh Elena Panteleimonovna 2-84-83

Secretary of the court session

KOMINA Natalya Pavlovna 2-84-79

Department of judicial proceedings:

TARSHINA Anzhelika Alekseevna - 2-84-75

head of Department of support

legal proceedings

court secretary

ZARIPOVA Milyausha Ildusovna 2-84-78

court secretary

Salamatova Galina Gennadievna 2-84-78

senior specialist of the 1st category

VYALKOVA Olga Vladimirovna 2-84-82

Court administrator

NAFIKOV Ranis Ilgizovich 2-84-82

Malmyzhsky District Court
< p> st. Green, 13, town. Kilmez, Kirov region, 613570

fax: (83338) 2-17-33

Reception court- 2-21-67

Judge

SHMYKOVA Galina Nikolaevna

Judge

KHABIBRAKHMANOVA Yulia Anatolyevna

Assistant judges:

TELITSYNA Albina Vitalievna 2-10-72

BABINA Tatiana Nikolaevna 2-18-75

Court clerks:

< p> OVECHKINA Tatyana Vasilievna 2-18-75

SHAIKHIEVA Gulfira Mavletovna 2-10-72

Department of court records

KASSIKHINA Ekaterina Sergeevna 2-17-33

chief specialist

DRY Nadezhda Valentinovnaa 2-17-33

court clerk


Background information on videoconference -connections

- court address - 612920, Malmyzh, st. Komsomolskaya, d. 67

- Moscow time

- number of the courtroom equipped with a videoconferencing system - room 11

- phone number of the departmental videoconferencing network - 10. 43. 68. 50

- availability of technical capabilities of videoconferencing - available.

- the person responsible for the organization of the videoconferencing - the assistant judge Bushuev Alexander Vladimirovich. Tel. 8 (83347) 2-11-36.

- the person responsible for the technical support of the videoconferencing - court administrator Ranis Ilgizovich Nafikov 8 (83347) 2-84-74.


Details of the personal (deposit) account of the Department of the Judicial Department in the Kirov region

Name of the recipient: UFK in the Kirov region (Office of the Judicial Department in the Kirov region , l/s 05401203220)

TIN 4348033147 KPP 434501001

R/account: 40302810400001000034

Beneficiary's bank: Branch in the Kirov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank Russian Federation

BIC: 043304001

The purpose of payment contains the necessary information. For example:

"Listing of security in the framework of civil case No. _________ on a statement of claim, etc."


Responsible for updating information on the site

Bushuev Alexander Vladimirovich

tel. (83347) 2-11-36

Albina Vitalievna Telitsina

tel. (83338) 2-10-72

Monday, 07 September 2020 17:13

Luzsky District Court of Kirov Region


Court order:

Monday through Thursday from 8 am to 5 pm.

Lunch break from 12 noon to 12 noon 45 minutes. Friday from 8 am to 3 pm 45 minutes.

Personal reception of citizens

is carried out by the chairman of the court - Zakharova Snezhana Nikolaevna: Tuesday and Friday from 14:00 to 16:00 in office No. 10.

Reception of applications and complaints is carried out by the assistant judges and the assistant to the president of the court on a daily basis, in accordance with the court order. Reception court working hours:

From Monday to Thursday from 8:00 to 17:00.

Lunch break from 12 noon to 12 noon 45 minutes.
Friday from 8 hours to 15 hours 45 minutes.

Reception court telephone number: 8 (83346) 5-22-91.


Territorial jurisdiction of the Luzsky District Court

< td> < td> Ogoreltsevo village < td> Osinova Slobodka village < tr> < td> Komelskaya village < td> Lopotovo village < td> village of Flax factory
Names administrative-territorial units Names of settlements, administratively subordinate or included in administrative-territorial units
Luzsky district
Luza city (administrative center of rural district)
Antyushevskaya village
Barminskaya village
Berezino village
Bolshoye Zaborye village
Vasilyeva Gorka village
Verkhnee Lipovo village
Demidovskaya village
Emelyanovskaya village
Ershovo village
& nbs p; village Ershovskaya Zapan
village Yefanovo
Zagarye village
Ivashevo village
Ignatievskaya village
Karavaikovo village
Klobukovo village
Kopylovo village
Kuznetsovo village
Kulikovo village
Lychakovo village
Maloe Zaborie village
w. e. Makukha junction
Matveevskaya village
Ozerskaya village
Pershino village
Plovskaya village
Rodionova Gora village
Sokolino village
Staromonastyrskaya village
Subbotino village
Turino village
Turkovo village
Khristoforovo village
Chirukhovskaya village
Lalsk town (administrative center of the rural district)
Aksenovskaya village
Aleksandrovo village
Alenkino village
Bechkovskaya village
Bobrovo village
Burdukovo village
Vaskovskaya village
Vakhrushevo village
Vachelovo village
Verkhne-Lalye village
Danilovo village
  Eltsov Gora village
Yemelyanikha village
Zhivotovo village
Zabolotye village
Zubarevo village
Istok village
Knyazhe village
Kozinskaya village
Kuzminskaya village
Kurlakovskaya village
Lyapkovo village
Maloe Stroykovo village
Medvedevskaya village
Minyaevskaya village
Nikulino village
Panteleevo village
Patrakievo village
Perevalovo village
Pestovo village
Petrovshchina village
Podushakovo village
Pozharische village
Popovo village
Pyatinskaya village
Rucherp village
Svorobovo village
Severnye Polyanka village
Semenovskaya village
Sirino village
Skalepovo village
Starchevskaya village
Ulanovsk village th
Ukhtenino village
village Uchka
Ushakovo village
village Khanyug
Tselyakovo village
village Churakovo
Shurygino Pleso village
Yartsevo village
Papulovsky rural district
& nbsp ; Papulovo village (administrative center of the rural district)
Aleshevo village
Andreeva Gora village
Antipino village
  Babaevskaya village
Bolshedorskaya village
  Borovitsa village
Burkovskaya village
  village Bushkovskaya
village I'm Verdyukovskaya
Gavrilovskaya village
Godovo village
Griboshino village
the village of Griboshinsky exhibitions
village Dresvishche
Yegoshinskaya village
Yemelyanovo village
Erzovka village
Zakharovskaya village
Zakharovsky village of exhibitions
Kikosovskaya village
Koskovo village
Lukhtanovo village
village of Moiseeva Gora
Mysovskaya village
Myasovskaya village
Nadeevskaya village
Nasonovskaya village
Nikitinskaya village
Pavlushinskaya village
Paskhalinskaya village
Perevoz village
Pestovskaya village
Peschanka village
Prokoshevskaya village
Romanova Gora village
Spirina Gora village
Terekhovskaya village
  Timoshinskaya village
Uga village
  Ushkinsky village
Ushkinsky exhibitions
Kharitonovo village
Chirkovo village
Chumovitsa village

Contact information

Court administrator phone, fax: (83346) 5-22-91

Phone numbers for information character, including the passage of cases in court:

Department of Procedural Affairs

Phone, fax: (83346) 5-17-34

Reception of the court :

Phone, fax (83346) 5-22-91


Court composition

Full Name Position Cabinet Telephone
Zakharova Snezhana Nikolaevna Chairman of the Luzsky District Court
Maksimova Larisa Mikhailovna Assistant to the President of the Court 4 (83346) 5-22-91
Chushova Natalya Borisovna Secretary 7 (83346) 5-17-34
Babkina Lyudmila Vladimirovna Judge
Bakirov Dmitry Alexandrovich Judge Assistant 4 (83346) 5-22-91
Gondyukhina Yulia Alexandrovna Secretary 7 (83346) 5-17-34
Pershin Petr Ivanovich Judge
Plyusnina Yulia Alexandrovna Assistant judge 4 (83346) 5-22-91
Busheneva Galina Vitalievna Secretary 7 (83346) 5-17-34
Natalya Nikolaevna Moskvina Court administrator 2 (83346) 5-22-91
Procedural Department & nbsp ;
Elena Vitalievna Slastikhina Head of Department 8 (83346) 5-17-34
Dorofeeva Svetlana Nikolaevna Court clerk 8 (83346) 5-17-34
Shiryaeva Elena Anatolyevna Sec court clerk 8 (83346) 5-17-34
Ostasheva Lyudmila Sergeevna Art ... specialist 1 rank 8 (83346) 5-17-34
& nbsp ;
Bailiff for OUPDS OSP for the Luzsky District of the Federal Bailiff Service of Russia for the Kirov Region    (83346) 5-22-91
< hr>

Videoconferencing

There is no time difference with Moscow.

Number of the courtroom equipped with videoconferencing: 5.

Availability of technical capability of videoconferencing: available, IP address 10. 43. 67. 50.

Availability period the courtroom from 08:00 to 17:00.

Telephone numbers of the departmental videoconferencing network - currently there is no technical capability.

Fax numbers of the departmental network of videoconferencing - currently there is no technical possibility.

Contact information of persons:
responsible for the organization of videoconferencing and technical support of the videoconferencing - Moskvina Natalia Nikolaevna, court administrator, tel. (83346) 5-22-91


Information about the courtrooms in which audio-recording, audio-video-recording and video-conferencing devices are installed

In the Luzskiy District Court of the Kirov Region, audio recording equipment was installed in 2 courtrooms, video-conference equipment was installed in the courtroom on the 1st floor.


SMS-notification

In the Luzskiy District Court, participants in the proceedings can receive information about the place, date and time of the court session or the performance of certain procedural actions with using SMS messages.


Bank details

State duty is a fee collected from persons when they apply to state bodies, local self-government bodies, other bodies and (or) to officials who are authorized in accordance with the legislative acts of the Russian Federation, the legislative acts of the constituent entities of the Russian Federation and the normative legal acts of local self-government bodies, for the commission of legally significant actions in relation to these persons provided for by this chapter, with the exception of actions performed by the consular offices of the Russian Federation.

Details for paying the state duty to the courts of general jurisdiction

< tr>
TIN 4316000886
KPP 431601001
UFK for the Kirov region (Interdistrict IFTS of Russia No. 1 for the Kirov region)
Estimated account 40101810222020011001
Beneficiary's bank: Branch in the Kirov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank of the Russian Federation
BIK 043304001
KBK 18210803010011000110
OKATO code

33222501000

OKTMO code

33622101

Payment name: state duty to court

Completed forms for paying the state fee are available at any branch of the Sberbank of the Russian Federation
Details for the payment of fines for committing administrative offenses are indicated in the court ruling, which is imposed an administrative penalty in the form of paying a fine.


Details of the personal (deposit) account of the Department of the Judicial Department in the Kirov region

Name of the recipient: UFK in the Kirov region (Office of the Judicial Department in the Kirov region , l/s 05401203220)

TIN 4348033147 KPP 434501001

R/account: 40302810400001000034

Beneficiary's bank: Branch in the Kirov region of the Volgo-Vyatka main department of the Central Bank Russian Federation

BIC: 043304001

The purpose of payment contains the necessary information. For example:

"Listing of security in the framework of civil case No. _________ on a statement of claim, etc."


PRESS SERVICE

In accordance with the order of the Luzsky district court of the Kirov region No. 33-OD dated 25.10.2019, the assistant judge Dmitry Aleksandrovich Bakirov was appointed responsible for providing timely information on publications in the media to the Office of the Judicial Department in the Kirov region, covering the work of the court. Upon dismissal, going on vacation and other cases of long absence of D.A. Bakirov, his powers for interaction with the media are vested in Larisa Mikhailovna Maksimova, assistant to the president of the court.

Monday, 07 September 2020 17:13

Leninsky District Court of Kirov