Tuesday, 12 November 2019 08:23

Fourth General Court of Appeal


COURT OPERATION MODE
Monday from 8. 00 to 17. 00
Tuesday from 8. 00 to 17. 00
Wednesday from 8. 00 to 17. 00
Thursday from 8. 00 to 17. 00
Friday from 8. 00 to 15. 45
Break from 12. 00 to 12. 45
Saturday day off
Sunday day off

Start date courts of appeal and cassation - October 1, 2019

"Consider the day the cassation courts of general jurisdiction, appeal courts of general jurisdiction of the Cassation Military Court, the Court of Appeal and the Central District Military Court on October 1, 2019 ”(Resolution of the Plenum of the Supreme Court of the Russian Federation of September 12, 2019 No. 30“ On the day the cassation and appeal courts of general jurisdiction, the Central District Military Court»)


TERRITORIAL JURISDICTION

Populated point Address
Supreme Court of the Chuvash Republic 428000, Cheboksary, Presidential Boulevard, 12
Supreme Court of the Republic Bashkortostan 450002, Ufa, st. Matrosova, house 1 450000, Ufa, st. Pushkin, d. 88 450057, Ufa, st. 5 Tsyurupy
The Supreme Court of the Republic of Mari El 424000, the city of Yoshkar-Ola, st. Kremlin, d. 13
The Supreme Court of the Republic of Mordovia 430005, Saransk, st. L. Tolstoy, d. 21
The Supreme Court of the Republic of Tatarstan 420015, Kazan, st. Pushkin, d. 72/2
The Supreme Court of the Udmurt Republic 426008, Izhevsk, st. Pushkinskaya, d. 274
Kirov Regional Court 610000, city of Kirov, st. Spasskaya (Drelevskogo), d. 63
Nizhny Novgorod Regional Court 603950, g. N. Novgorod, st. Studentskaya, d. 23
Orenburg Regional Court 460000, Orenburg, st. Komsomolskaya, d. 52
Penza Regional Court 440000, Penza, st. 40, M. Gorky
Perm Regional Court 614990, Perm, Ekaterininskaya, d. 33
Samara Regional Court 443099, Samara, st. Kuibysheva, d. 60
Saratov Regional Court 410028, city of Saratov, st. Michurina, d. 85
Ulyanovsk Regional Court 432000, Ulyanovsk, st. Iron Division, d. 21 A/12

Court Management

President of the Fourth Court of Appeal of General Jurisdiction

Magomedov Magomed Magomedovich

was appointed to the post by the Decree of the President of the Russian Federation of October 11, 2018 No. 573 “On the appointment of judges of the federal courts and on the representative of the President Of the Russian Federation in the qualification college of judges of the Republic of Dagestan. "

Vice-Presidents of the Fourth Court of Appeal of General Jurisdiction

Prikhunov Sergey Yuryevich

was appointed to the position by Decree of the President of the Russian Federation of February 8, 2019 No. 40 “On the appointment of federal judges” courts and on the representatives of the President of the Russian Federation in the qualification collegiums of judges of the constituent entities of the Russian Federation;

Shcherbakov Maxim Viktorovich

was appointed to the post by Decree of the President of the Russian Federation of October 14, 2019 No. 496 “On Appointment judges of federal courts and representatives of the President that the Russian Federation in the Qualification Board of Judges of the Russian Federation. "


Contact information

Reception of the chairman of the court
Assistant presidents

Khlebnova

Anastasia Vladimirovna

Gordeeva

Julia Alekseevna

(831) 416-64-11
Reception of the deputy chairman of the court Prikhunov S. Yu.
Assistant to the Deputy President of the Court

Bezrukov

Oleg Alexandrovich

(831) 416-64-13
Reception of the deputy chairman of the court M. Shcherbakov
Assistant to the Deputy President of the Court Alekseeva Inna Mikhailovna (831) 416-64-15
Registry of the President of the Court

Head of the Registry of the President of the Court,

court spokesperson

Terebilova

Ekaterina Valerievna

(831) 416-64-22
Case Management
Business Manager

Knyazkina

Oksana Alexandrovna

(831) 416-64-19
Department of Judicial Provision

Deputy

department head

Zyablikova

Ekaterina Olegovna

(831) 416-64-49
Finance and Accounting Department
Head of Department

Prostryadina

Elena Yuryevna

(831) 416-64-24
Department of Public Service and Human Resources
Head of Department

Voroshilova

Natalya Alekseevna

(831) 416-64-17
Department of informatization, judicial statistics, analysis and generalization of judicial practice
Head of Department Pyatkina Yana Vyacheslavovna (831) 416-64-18
Building Maintenance and Logistics Department
Head of Department Musiev Huseyn Musievich (831) 416-64-23

Judges of the court

P/N Name Destination
1. Purechitsa Yuri Alekseevich Appointed to the post by the Decree of the President of the Russian Federation dated March 18, 2019 No. 106
2. Khodus Julia Aleksandrovna Appointed to the post by the Decree of the President of the Russian Federation dated March 18, 2019 No. 106
3. Bushmina Anna Evgenievna Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated May 18, 2019 No. 225
4. Krasnova Nadezhda Petrovna Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated May 18, 2019 No. 225
5. Sorokin Mikhail Sergeevich Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated May 18, 2019 No. 225
6. Afanasyeva Tatyana Ivanovna Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of June 19, 2019 No. 286
7. Batyalov Vladimir Alexandrovich Appointed to the post by the Decree of the President of the Russian Federation dated June 19, 2019 No. 286
8. Natalya Mironova Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of June 19, 2019 No. 286
9. Mikheev Aleksey Alekseevich Appointed to the post by the Decree of the President of the Russian Federation dated June 19, 2019 No. 286
10. Nechepurnov Alexander Valentinovich Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated June 19, 2019 No. 286
11. Elena Rogozhina Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of June 19, 2019 No. 286
12. Urnyaeva Galina Yuryevna Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated June 19, 2019 No. 286
13. Pavel Fedorov Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation dated June 19, 2019 No. 286
14. Volkov Nikolay Gennadevich Appointed to the post by the Decree of the President of the Russian Federation of July 18, 2019 No. 345
15. Kalugin Dmitry Mikhailovich Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of July 18, 2019 No. 345
16. Elena Lunkina Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of July 18, 2019 No. 345
17. Fominykh Sergey Mikhailovich Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of July 18, 2019 No. 345
18. Yakovleva Elena Nikolaevna Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of July 18, 2019 No. 345
19. Kuzmichev Vladimir Alexandrovich Appointed to the post by the Decree of the President of the Russian Federation of August 12, 2019 No. 376
20. Bychkova Natalya Aleksandrovna Appointed to the post by Decree of the President of the Russian Federation of October 14, 2019 No. 496
21. Roman Nesteruk Appointed by the Decree of the President of the Russian Federation of October 14, 2019 No. 496
Published in Courts of Appeal
Tuesday, 12 November 2019 08:20

Third Court of Appeal for General Jurisdiction


By a decision of the Plenum of the Supreme Court of the Russian Federation dated September 12, 2019 No. 30, a decision was made to start the activity of cassation courts of general jurisdiction, courts of appeal of general jurisdiction, cassation military court, military court of appeal and the Central District Military Court.

< tr>
COURT OPERATION MODE
Monday from 8:30 to 17:30
Tuesday from 8:30 to 17:30
Wednesday from 8:30 to 17:30
Thursday from 8 : 30 to 17:30
Friday from 8:30 to 16:15
Break from 13:00 to 13:45
Saturday day off
Sunday day off

Territorial jurisdiction

Populated point Address
1. Supreme Court of the Republic of Adygea 385000, Maykop, st. Zhukovsky, d. 32 Tel. : (8772) 52-74-25, 52-49-29 (f.)
2. The Supreme Court of the Republic of Dagestan 367000, the city of Makhachkala, st. Daniyalova, d. 22 Tel. : (8722) 67-07-12
3. Supreme Court of the Republic of Ingushetia 386001, city of Magas, ul. Kaysyna Kulieva, d. 2 Tel. : (8734) 55-17-56
4. Supreme Court of the Kabardino-Balkarian Republic 360051, g. Nalchik, st. Pacheva, d. 12 Tel. : (8662) 40-91-84
5. The Supreme Court of the Republic of Kalmykia 358009, city of Elista, st. Pushkin, d. 31 Tel. : (84722) 4-55-54
6. Supreme Court of the Karachay-Cherkess Republic 369000, Cherkessk, st. 4 Madzhira Gadzhaeva Tel. : (8782) 22-06-35 (t/f)
7. Supreme Court of the Republic of Crimea 295006, city of Simferopol, st. Pavlenko, d. 2 Tel. : (3652) 27-49-40
8. Supreme Court of the Republic of North Ossetia-Alania 362040, Vladikavkaz, Mira Ave., 1 Tel. : (8672) 54-02-23
9. Supreme Court of the Chechen Republic 364024, the city of Grozny, ul. Idrisova, d. 40 Tel. : (8712) 22-22-59
Astrakhan Regional Court 414000, the city of Astrakhan, st. Admiralteyskaya, 3/1 Tel. : (8512) 39-53-07
Volgograd Regional Court 400066, Volgograd, Lenin Ave., 53 A Tel. : (8442) 38-21-98
Krasnodar Regional Court 350063, g. Krasnodar, st. Red, d. 10 Tel. : (861) 212-00-95
Rostov Regional Court 344021, city of Rostov-on-Don, ul. Socialist, 164/35, letter A Tel. : (863) 218-63-10
Sevastopol City Court 299011, city of Sevastopol, st. Suvorova, d. 20 Tel. : (8692) 55-30-89
Stavropol Regional Court 355002, Stavropol, st. Lermontova, d. 183 Tel. : (8652) 23-29-00

Organizational structure of the court

< p> Chairman of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction

Kuzin Evgeny Borisovich,

Member of the Council of Judges of the Russian Federation,

Candidate of Legal Sciences,

judge of the first qualification class.

Colonel Justice Justice.


Vice-Presidents of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction

Deputy Chairman of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction - Chairman of the Judicial Collegium for Civil Cases

Shatsky Yuri Alekseevich,

judge of the fourth qualification class.

By decree of the President of the Russian Federation dated March 18, 2019 No. 106, he was appointed deputy chairman of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction.

Colonel Justice Justice.  

Deputy Chairman of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction - Chairman of the Judicial Collegium for Administrative Cases

Fomin Mikhail Vladimirovich,

judge fifth qualification class.

By decree of the President of the Russian Federation dated February 8, 2019 No. 40, he was appointed deputy chairman of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction.  

Deputy Chairman of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction - Chairman of the Judicial Collegium for Criminal Cases

Sutyagin Kliment Igorevich,

judge fifth qualification class, candidate of law.

By decree of the President of the Russian Federation dated February 8, 2019 No. 40, he was appointed deputy chairman of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction.


The Presidium of the Court

Kuzin Evgeny Borisovich - Chairman of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction

Sutyagin Kliment Igorevich - Deputy Chairman of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction

Fomin Mikhail Vladimirovich - Deputy Chairman of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction

Shatsky Yuri Alekseevich - Deputy Chairman of the Third Court of Appeal of General Jurisdiction

Demidchik Natalya Vasilievna - chairman of the judicial board of the judicial board for civil cases Third of the appellate court of general jurisdiction (Resolution of the Plenum of the Supreme Court №35 from September 12, 2019).


Chairpersons of the Judiciary

Judicial Collegium for Civil Cases

Judicial Panel for Civil Cases

Demidchik Natalya Vasilievna

Judge

Chairman of the Judiciary

Judicial Collegium for Administrative Cases

< p> Judicial composition on administrative matters

Soldatova Svetlana Vyacheslavovna

Judge

Chairman of the judicial structure

Judicial Collegium for Criminal Cases

The first judicial composition in criminal cases

Kaporina Elena Evgenievna

Judge

Chairman of the Fates composition

The second judicial composition in criminal cases

Udod Elena Valentinovna

Judge

Chairman Judicial Composition


Judges of the Third Court of Appeal for General Jurisdiction

Judicial Collegium for Civil Cases

Anfalova Elena Vladimirovna (Decree Of the President of the Russian Federation No. 286 of June 19, 2019)
Natalya Bryantseva (Decree of the President of the Russian Federation No. 286 of June 19, 2019)
Demidchik Natalya Vasilievna (Decree of the President of the Russian Federation No. 286 of June 19, 2019) < br> Pechurina Julia Alexandrovna (Decree of the President of the Russian Federation No. 106 of March 18, 2019)
Rasskazova Gali а Vladimirovna (Decree of the President of the Russian Federation No. 286 of June 19, 2019)

Anastasia Stepanovna Katanaeva (Decree of the President of the Russian Federation No. 345 of July 18, 2019)
Kolpakova Alla Valentinovna (Decree of the President of the Russian Federation No. 286 of June 19, 2019)
Soldatova Svetlana Vyacheslavovna (Decree of the President of the Russian Federation No. 106 of March 18, 2019)

Judicial board for criminal cases

Aleksandrov German Ivanovich (Decree of the President of the Russian Federation No. 171 of April 15, 2019)
Kaporina Elena Evgenievna (Decree of the President of the Russian Federation No. 286 of June 19, 2019)
Noskova Anna Anatolyevna (Decree of the President nt of the Russian Federation No. 106 of March 18, 2019)
Saltykov Evgeny Viktorovich (Decree of the President of the Russian Federation No. 286 of June 19, 2019)

Safonov Konstantin Stanislavovich (Decree of the President of the Russian Federation No. 345 of 18 July 2019)

Silina Olga Vladimirovna (Decree of the President of the Russian Federation No. 106 of March 18, 2019)
Slepchenko Vyacheslav Mikhailovich (Decree of the President of the Russian Federation No. 106 of March 18, 2019)

Totskaya Zhanna Gennadievna (Decree of the President of the Russian Federation No. 106 of March 18, 2019)
Udod Elena Valentinovna (Decree of the President of the Russian Federation No. 286 of June 19, 2019)


Structural divisions of the court

Registrar of the chairman of the court:

En Co-Leader of the Secretariat of the President of the Court: Medvedev Alexey Vitalievich

tel. : (862) 264-17-88

Assistant to the President of the Court: Kuprova Maria Gennadievna

tel. : (862) 264-18-01

Assistant to the Deputy Chairman of the Civil Court: Bogdanova Ekaterina Vadimovna

tel. : (862) 264-17-99

Assistant to the Deputy President of the Court for Administrative Cases: Ksenia Bogomolova, Moscow, Tel. : (862) 264-17-92

Assistant to the Deputy Chairman of the Criminal Court: Nadolichny Vasily Valentinovich

tel. : (862) 264-17-87

Business Management:

Business Manager: Bolotnikova Veronika Aleksandrovna

tel. : (862) 264-17-86

Deputy. Business Manager - Contract Manager: Teplov Alexander Viktorovich

tel. (862) 264-17-94

The department for the provision of legal proceedings:

Head of the department: Kovalchuk Lyudmila Gennadyevna

tel. : (862) 264-68-74

Department of informatization, judicial statistics, analysis and generalization of judicial practice:

Head of department: Danilov Ivan Ivanovich

tel. : (862) 264-68-77

Department of public service and personnel:

Head of department: Ekaterina Sergeevna Molokova, Tel. : (862) 264-17-93

Financial and accounting department:

Head of department, chief accountant: Anna Nikolaevich Afanasyeva, Tel. : (862) 264-18-08

Department of the operation of buildings and logistics:

Head of the department: Permyakov Yuri Aleksandrovich

tel. : (862) 264-17-85


Administrator of the court:

Alexander N. Zhukov, Tel. : (862) 264-68-78


PRESS SERVICE

Head of the Secretariat of the President of the Court:

Medvedev Alexey Vitalievich

tel. (862) 264-17-88

Published in Courts of Appeal
Monday, 11 November 2019 00:12

Yaroslavl Regional Court of the Yaroslavl Region


COURT OPERATION MODE

Monday-Thursday from 9:00 to 18:00
Friday from 9:00 to 17:00
Lunch from 12:00 to 13:00
Weekends: Saturday, Sunday

OPENING COURT OPERATION MODE

Monday-Thursday from 9:00 to 18:00
Friday from 9:00 to 17:00
Weekends: Saturday, Sunday

tel./fax: (4852) 72-14-13


The leadership of the Yaroslavl Regional Court

I. O. President of the Yaroslavl Regional Court
Petrova Lyubov Vyacheslavovna


Structure of the Yaroslavl Regional Court

I. O. CHAIRMAN OF THE REGIONAL COURT
Petrova Lyubov Vyacheslavovna

PRESIDIUM
Petrova Lyubov Vyacheslavovna - and. about. Chairman of the Yaroslavl Regional Court
Malakhov Viktor Avenirovich - Judge of the Yaroslavl Regional Court

Abramova Nataliya Nikolaevna - Judge of the Yaroslavl Regional Court

Kruchinina Nadezhda Vasilievna - Judge of the Yaroslavl Regional Court.

CHAIRMAN OF THE JUDICIAL COLLEGION ON CIVIL CASES

Gorokhov Sergey Yurievich

JUDICIAL COLLEGION ON CIVIL CASES
Arkhipov Oleg Aleksandrovich
Baskova Galina Borisovna < br> Natalya Yuryevna Bachinskaya

Svetlana Valeryevna Bryukvina
Elena Nikolaevna Vanina

Sergey Anatolyevich Gushkan

Dmitry Alexandrovich Drachev

Zadvornova Tatyana Dmitrievna

Kuzmina Olga Yurievna
Kutuzov Mikhail Yurievich
Mankova Elena Nikolaevna
Marennikova Marina Vladimirovna

Moiseeva Olga Nikolaevna

Nuzhdin Ser her Valeryevich

Parmenycheva Muza Vladimirovna

Piskunova Veronika Alekseevna
Pozdnyakova Tatyana Vitalievna

Ravinskaya Olga Anatolyevna

Rybina Olga Anatolyevna
Sezemov Andrey Anatolyevich
Semikolenny Tatyana Viktorovna
Surinov Mikhail Yuryevich

Chernaya Lyudmila Vladimirovna

JUDICIAL COLLEGION ON ADMINISTRATIVE CASES

Aksenov Andrei Borisovich

Bezuglov Vladimir Valerievich

Vinogradova Tatyana Ivanovna

Emelyanova Julia Vyacheslavovna

Presnov Vladimir Semenovich

Fedotova Nadezhda Petrovna

Schegolkova Elena Yuryevna

JUDICIAL COLLEGION ON CRIMINAL CASES

Balaev Evgeny Aleksandrovich

Barashkov Vasily Vladimirovich

Belyaeva Larisa Nikolaevna

Galkina Svetlana Vladimirovna
Zhichikova Tatyana Nikolaevna Ignatieva Irina Konstantinovna Ilarionov Evgeny Valeryevich Irodova Elena Anatolyevna

Koptelkova Olga Anatolyevna
Krekin Dmitry Anatolyevich < br> Kryuchkova Tatyana Igorevna
Momotova Elena Vladimirovna
Pashkova Natalya Leonidovna
Predko Igor Petrovich

Ratekhin Mikhail Alexandrovich
Serdyu Kov Boris Iosifovich
Tebnev Oleg Georgievich
Timofeev Egor Nikolaevich
Chekalov Sergey Borisovich

Chugunov Andrei Borisovich
Shalimova Olga Yuryevna

VESSEL APPARATUS Bureau of clerical work of the Presidium
clerical department of the judicial collegium for civil affairs
clerical department of the judicial college of criminal cases
financial and accounting department
material and technical support department
public service, personnel and general office work
department of informatization, statistics and analytical works
reception court


Reference information

RECEPTION COURT
(tel/fax) (4852) 72-14- 13

THE RECEPTION OF THE CHAIRMAN OF THE COURT
(tel/fax) (4852) 72-84-16

I. O. CHAIRMAN OF THE YAROSLAV REGIONAL COURT
Petrova Lyubov Vyacheslavovna
(tel/fax) (4852) 30-35-15

I. O. DEPUTY CHAIRMAN OF THE YAROSLAV REGIONAL COURT
Malakhov Victor Avenirovich
(tel/fax) (4852) 30-02-75

DEPARTMENT OF PRODUCTION OF THE PRESIDIUM
Head of department: Kiseleva Svetlana ;
(tel/fax) (4852) 73-96-58

CHAIRMAN OF THE JUDICIAL COLLEGION ON CIVIL CASES

Gorokhov Sergey Yurievich
(tel/fax) (4852 ) 30-35-15


DEPARTMENT OF JUDICIAL COLLEGE PROCEDURE ON CIVIL CASES
Head of Department: Ulyanova Anna Germanovna

(tel/fax) (4852) 72- 61-68


CRIMINAL JUSTICE DEPARTMENT DIVISION
Head of department: Benediktova Olga Arkadievna
(tel/fax) (4852) 72-00-25

ADMINISTRATOR OF THE COURT
Ganshin Gennady Nikolaevich
(tel/fax) (4852) 31-44-98

ARCHIVE
Yudina Larisa Vladimirovna
(tel/fax) (4852) 72-68-95

PRESS- SECRETARY
Kozlova Olga Aleksandrovna
(tel/fax) (4852) 73-21-27

EXPEDITION
(tel/fax) (4852) 32-86-15 < br>
FINANCIAL AND ACCOUNTING DEPARTMENT
Head of the department: Olga Kupriyanova
(tel/fax) (4852) 73-93-16

MATERIAL AND TECHNICAL SUPPORT DEPARTMENT
Head of Department: Provorov Alexander Alek androvich
(tel/fax) (4852) 30-38-89

DEPARTMENT OF STATE SERVICE, PERSONNEL AND GENERAL PRODUCTION
Head of department: Tulyakova Olga Evgenievna
(tel/fax) ) (4852) 30-35-09

DEPARTMENT OF INFORMATIZATION, STATISTICS AND ANALYTICAL WORK
Head of the department: Sakhaeva Anna Valerievna
(tel/fax) (tel/fax) (4852) 30-00-95 < br>
VAKHTA
(tel/fax) (4852) 30-00-75


Press Secretary of the Yaroslavl Regional Court

Kozlova Olga Aleksandrovna

150003, Yaroslavl, st. Sovetskaya, 18

Tel. : (4852) 73-21-27, + 7-960-527-66-12

Fax: (4852) 72-14-13

Monday, 11 November 2019 00:08

Sevastopol City Court


Court Schedule

Monday - 8. 30 - 17. 30
Tuesday - 8. 30 - 17. 30
Wednesday - 8. 30 - 17. 30
Thursday - 8. 30 - 17. 30
Friday - 8. 30 - 16. 30
Saturday -, Sunday - output
Lunch 12. 30 - 13. 18

The leadership of the Sevastopol City Court

Zolotykh Vladimir Vasilievich - chairman of the court

Babich Vyacheslav Viktorovich - Deputy Chairman of the Administrative Court

Zhilyaeva Olga Ivanovna - Deputy Chairman of the Civil Court

Reshetnyak Vladimir Ilyich - Deputy Chairman of the Criminal Court

Volodina Lyubov Vasilievna - chairman of the judiciary No. 1 of the judicial board for civil cases

Grigorova Josephine Vladimirovna - chairman of the judiciary No. 2 of the judicial board for civil cases


Presidium of the Sevastopol City Court

Zolotykh Vladimir Vasilievich - chairman of the court

Babich Vyacheslav Viktorovich - Deputy Chairman of the Administrative Court

Zhilyaeva Olga Ivanovna - Deputy Chairman of the Civil Court

Reshetnyak Vladimir Ilyich - Deputy Chairman of the Criminal Court

Volodina Lyubov Vasilievna - chairman of the judiciary No. 1 of the judicial board for civil cases

Ustinov Oleg Ilyich - judge

Avkhimov Vasily Alexandrovich - judge


Structural units of the court apparatus

Department of Public Service and Human Resources

Head of Department

Kot Nikolay Viktorovich

(8692) 55-30-39

Deputy Head

Yatsenko Maria Alexandrovna

(8692) 55-30-39

Finance and Accounting Department

Head of Department

Tsioma Elena Vladimirovna

(8692) 53-99-55

Deputy Head

Kornitsova Oksana Anatolyevna

(8692) 55-41-94

Department of judicial statistics and legal informatization, codification and systematization of legislation

Head of Department

Olga Bogutskaya

(8692) 55-34-46

Deputy Head

Mikhailenko Marina Yurievna

(8692) 53-99-30

Division for the Support of the Judicial Collegiums

Head of Department

Biletskaya Svetlana Ivanovna

(8692) 55-42-28

Deputy Head

Tkachenko Natalya Igorevna

(8692) 53-99-13

Deputy Head

Tolmacheva Oksana Sergeevna

(8692) 55-42-28

Department of General Records Management and Support

Presidium of the Court

I. about. Head of Department

Chan Victoria Pavlovna

(8692) 55-30-89

fax (8692) 53-99-15

Logistics Department

Head of Department

Chalikova Dina Aleksandrovna

(8692) 54-72-11

Court Administrator

Kachura Oleg Ivanovich

(8692) 53-99-53

Court spokesperson

Yakovenko Sofia Vasilievna

(8692) 53-99-33


Judicial boards of the Sevastopol City Court

Administrative Judicial Board

Babich Vyacheslav Viktorovich - Deputy Chairman of the Administrative Court

Artamonova Tatyana Aleksandrovna - judge

Dudkina Tatyana Nikolaevna - judge

Kondrak Natalya Iosifovna - judge

Criminal Court Board

Reshetnyak Vladimir Ilyich - Deputy Chairman of the Criminal Court

Avkhimov Vasily Alexandrovich - judge

Dubovtsev Anatoly Semenovich - judge

Elanskaya Elena Eduardovna - judge

Zemlyukov Danil Sergeevich - judge

Kozhevnikov Igor Vladimirovich - judge

Nikitin Gennady Vladimirovich - judge

Civil Judicial Board

Zhilyaeva Olga Ivanovna - Deputy Chairman of the Civil Court

Makarova Elena Valerievna - judge

Ustinov Oleg Ilyich - judge

Volodina Lyubov Vasilievna - chairman of the judiciary No. 1

Balatsky Evgeny Vasilievich - judge

Vaulina Anna Viktorovna - judge

Gerasimenko Elena Viktorovna - judge

Grigorova Josephine Vladimirovna - chairman of the judiciary No. 2

Kozub Elena Viktorovna - judge

Radovil Vyacheslav Leonidovich - judge

Suleymanova Anna Stanislavovna - judge


Contacts

Proceedings of the case can be obtained by calling the court’s office

55-42-28

Department of Public Service and Human Resources

Head of Department

Kot Nikolay Viktorovich

(8692) 55-30-39

Deputy Head

Yatsenko Maria Alexandrovna

(8692) 55-30-39

Finance and Accounting Department

Head of Department

Tsioma Elena Vladimirovna

(8692) 53-99-55

Deputy Head

Kornitsova Oksana Anatolyevna

(8692) 55-41-94

Department of judicial statistics and legal informatization, codification and systematization of legislation

Head of Department

Olga Bogutskaya

(8692) 55-34-46

Division for the Support of the Judicial Collegiums

Head of Department

Biletskaya Svetlana Ivanovna

(8692) 55-42-28

Deputy Head

Tkachenko Natalya Igorevna

(8692) 53-99-13

Deputy Head

(8692) 55-42-28

Department of General Records Management and Support

Presidium of the city court

Head of Department

Timoshina Olga Nikolaevna

(8692) 55-30-89

Logistics Department

(8692) 54-72-11

Sunday, 10 November 2019 23:33

Fifth General Court of Appeal


COURT OPERATION MODE

Monday with 8:00 to 17:00
Tuesday from 8:00 to 17:00
Wednesday from 8:00 to 17:00
Thursday from 8:00 to 17:00
Friday from 8:00 to 16:00
Break from 12:00 - 12:48  
Saturday Closing Day
Sunday Closed
Holidays:

Monday- Thursday

from 8:00 to 16:00
Friday from 8:00 to 15:00

by the Federal Constitutional Law of 29. 07. 2018 No. 1-FKZ “On Amendments to Feder flax constitutional law "On the Judicial System of the Russian Federation" and certain federal constitutional laws in connection with the establishment of cassation courts and appellate courts of general jurisdiction "created by the Fifth Appeal court of general jurisdiction.

The court in the second instance will consider criminal, civil, administrative cases:

- on complaints and submissions on acts of regional and equal courts that have not entered into force and adopted in the first instance;

- due to new or newly discovered circumstances regarding the acts of their colleges that have entered into force.

The day the court began to operate - October 1, 2019


TERRITORIAL JURISDICTION

Populated clause Address
1. Supreme Court of the Altai Republic 649000, Altai Republic, Gorno-Altaysk, per. Central, d. 3 Tel. : (38822) 2-76-69, 2-74-22 (f.)
2. The Supreme Court of the Republic of Buryatia 670000, Ulan-Ude, ul. Communist, 51 Tel. : (3012) 21-44-62
3. The Supreme Court of the Republic of Sakha (Yakutia) 677000, Yakutsk, st. Kurashova, d. 25 Tel. : (4112) 34-37-38
4. The Supreme Court of the Republic of Tyva 667011, Kyzyl, st. Bai Haak, d. 1 Tel. : (394-22) 9-48-00, 9-48-12 (f.)
5. The Supreme Court of the Republic of Khakassia 655017, g. Abakan, st. Krylova, 66 A, Tel. : (3902) 29-55-00, 29-54-77 (f.)
6. Altai Regional Court 656043, Barnaul, ave. Lenin, d. 25 Tel. : (3852) 63-72-90, 63-83-14 (f.)
7. Trans-Baikal Regional Court 672002, g. Chita, st. Amurskaya, d.33 A Tel. : (3022) 36-40-60, 36-40-66 (f.) 35-06-21 (reception of citizens)
8. Kamchatka Regional Court 683000, the city of Petropavlovsk-Kamchatsky, st. Leninsky, d. 52 Tel. : (4152) 41-20-67
9. Krasnoyarsk Regional Court 660049, city of Krasnoyarsk, ave. Mira, d. 17 Tel. : (391) 222-56-76, 222-56-68, 222-58-00, 227-09-54 (f.)
Amur Regional Court 675000, Blagoveshchensk, st. Shevchenko, d. 6 Tel. : (4162) 51-34-27
Jewish Autonomous Region 679016, Birobidzhan, per. Teatralny, d.10 Tel. : (42622) 2-08-44 (f.)
Irkutsk Regional Court 664046, g. Irkutsk, st. Baikalskaya, 121 Tel. : (3952) 23-58-40
Kemerovo Regional Court 650056, Kemerovo, pr. Khimikov, 9 Tel. : (3842) 71-60-20, 71-60-22 (t/f.)
Magadan Regional Court 685000, the city of Magadan , st. Yakutskaya, 49 Tel. : (4132) 65-39-03
Novosibirsk Regional Court 630091, Novosibirsk, st. Pisareva, d. 35 Tel. : (383) 221-76-41 (f.)
Omsk Regional Court 644043, city of Omsk, ul. Tarskaya, d. 28 Tel. : (3812) 948-630, 949-093 (f.)
Primorsky Regional Court 690091, g. Vladivostok, st. Fontannaya, d. 53 Tel. : (4232) 43-19-56 (citizens), 40-31-79 (ang.), 240-17-12 (ang. Ap.)
Sakhalin regional court 693000, the city of Yuzhno-Sakhalinsk, Communist Ave, d. 24 Tel. : (4242) 42-45-02
Tomsk Regional Court 634003, city of Tomsk, per. Makushina, d. 8 Tel. : (3822) 65-29-29, 65-76-99 (f.)
Khabarovsk Regional Court 680042, g. Khabarovsk, . Pacific, d. 155 Tel. : (4212) 97-91-22
Chukotka Autonomous Okrug 689000, Anadyr, st. Mira, d. 4 Tel. : (42722) 2-64-93

Composition of the Presidium of the Fifth Appeal Court of General Jurisdiction

& nbsp ;

Aleksina Marina Vladimirovna - chairman of the Fifth Appeal Court of General Jurisdiction

Natacha Sumachakova - deputy chairman of the Fifth Appeal Court of General Jurisdiction

Karlin Aleksey Petrovich - Deputy Chairman of the Fifth Court of Appeal of General Jurisdiction

Krasikova Olga Evgenievna - Chairman of the Judicial Board of the Administrative Collegium of the Fifth Court of Appeal general jurisdiction.


Composition of the court

President of the court

by Decree of the President of the Russian Federation “On the Appointment of Judges of the Federal Courts” of 23 September 5, 2018 No. 540 was appointed the Chairperson of the Fifth Appeal Court of General Jurisdiction

Aleksina Marina Vladimirovna.


Vice-Chairmen

by Decree of the President of the Russian Federation “On the Appointment of Judges of the Federal Courts and on the Representative of the President of the Russian Federation in the Qualification Collegium of Judges of the Moscow Region»Dated March 18, 2019 No. 106, the following were appointed deputy chairmen of the Fifth Appeal Court of General Jurisdiction:

- Karlin Aleksey Petrovich,

- Sumachakova Natalya Ignatievna.


Composition of judicial collegiums

Judicial board in civil cases

1) Sumachakova Natalya Ignatievna - deputy chairman of the court - Chairman of the judicial board,

2) Volna Elena Yuryevna,

3) Mulyarchik Andrey Ivanovich,

4) Suchkova Elena Gennadevna,

5) Tertishnikova Larisa Anatolyevna.  

Judicial board on administrative matters

1) Krasikova Olga Evgenievna - chairman of the court,

2) Zakharov Evgeny Ivanovich ,

3) Nenasheva Elena Nikolaevna,

4) Nikitina Galina Nikolaevna,

5) Rozhentseva Julia Viktorovna,

6) Shulga Alexander Alekseevich.  

Judicial board for criminal cases

1) Karlin Aleksey Petrovich - deputy chairman of the court - chairman of the judicial board,

2 ) Golubchenko Dmitry Ivanovich,

3) Martynov Roman Alexandrovich,

4) Opanasenko Victoria Nikolaevna,

5) Serbov Evgeny Vasilievich,

6) Shilkina Elena Aleksandrovna,

7) Yachmeneva Tatyana Petrovna,

8) Galchikov Alexander Yuryevich.


Contact details

Kudachina Elina Olegovna < td> (383) 319-89-13 < tr> < tr>
Reception of the chairman of the court
Head of the secretariat Natalya Petrova (383) 319-89-10
Assistant to the President of the Court
Assistant to the President of the Court

Kydyrbaev

Farhad Akylbekovich

(383) 319-89-21
Secretariat of the chairman of the court
Deputy head of the secretariat Olga Rodionova Nikolaevna (383) 319-89-25
Business Management
Business Manager (383) 319-89-16
Deputy Business Manager Olga Gladchenko (383) 319-89-16
Assistant Judges
Assistant to the Deputy Chairman of the Court Sabaeva Lyudmila Sergeevna (383) 319-89-20
Assistant to the Deputy Chairman of the Court Elena Kutsak (383) 319-89-20
Department of Civil Service and personnel
Head of the department Elena Levashova
Deputy Head of Department Evseenko Inn Viktorovna (383) 319-89-13
Financial and Accounting Department
Head of department Isaeva Lyudmila Leonidovna (383) 319-89-12
Deputy Head of Department Tirbakh Olesya Yuryevna (383) 319-89-12

Department of Logistics, Building Maintenance

and Informatization

Head of department Malinin Mikhail Gennadievich (383) 319-89-14
Deputy head of department Khamitsevich Natalya Fedorovna (383) 319-89-14
Department of judicial statistics, and analysis and generalization of judicial practice
Head of department Ryabko Egor Viktorovich (383) 319-89-15
Deputy Head of Department Motriy Yulia Valerievna (383 ) 319-89-15
Department of Proceedings
Deputy Head of Department Borisovskaya Elena Georgievna (383) 319-89-24
Deputy Head Department

Zherebnenko

Svetlana Nikolaevna

(383) 319-89-24
Administrator of the court
Administrator of the court Mironov Ale Ksey Evgenievich (383) 319-89-22
Published in Courts of Appeal
Saturday, 09 November 2019 23:52

Supreme Court of the Republic of Crimea


Office hours:
Monday-Thursday: 8. 00-16. 45
Friday: 8. 00-15. 30
Saturday, Sunday: day off
break: 12. 00-12. 30

Main building:
295006, Simferopol,
st. Pavlenko, 2
Tel : (3652) 27-49-40;
Fax: (3652) 27-49-40; 27-23-55; 27-26-68

Building No. 2
(judicial board of civil cases)
295013, Simferopol,
st. Sevastopol, 43
Tel : (3652) 540-913

Fax: (3652) 540-996


MANUAL

of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Radionov Igor Ivanovich -

Chairman of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Assistant Chairpersons:

Osipova Anastasia Alexandrovna

Shemley Inga Igorevna

Ternovik Larisa Yaroslavovna

55-38-99

27-26-68

(tel/fax)

55-38-52

Sklyarov Victor Nikolaevich -

Deputy Chairman of the Supreme Court of the Republic of Crimea (in criminal matters)

27-66-76

27-26-68 (fax)

Shklyar Tatyana Aleksandrovna -

Deputy Chairman of the Supreme Court of the Republic of Crimea (for administrative affairs)

27-31-98

Sirotyuk Valery Georgievich -

Deputy Chairman of the Supreme Court of the Republic of Crimea (in civil matters)

to the address: Simferopol, st. Sevastopol, 43

24-87-02 (tel/fax)

24-87-03

List of structural unit managers

Department of Public Service and Human Resources

Head of Department - Pyatnikovskaya Evgenia Yurievna

Deputy head of the department - Chenakal Olga Gennadievna

60-06-25

55-38-14

Accounting and Finance Department

Head of Department - Sergushina Evgenia Evgenievna

Deputy Head of Department - Kopyova Inna Vladimirovna

25-99-38

Office Department

Head of Department - Zaitseva Tamila Aleksandrovna

Deputy Head of Department - Pomozova Antonina Sergeevna

27-49-40 (tel/fax)

Criminal Justice Support Division

Head of Department - Tatevosyan Svetlana Olegovna

Deputy Head of Department - Kapitsyna Ekaterina Yuryevna

55-38-29

Administrative Court Support Division

Head of Department - Zarapina Victoria Gennadievna

Deputy Head of Department - Fadeeva Ekaterina Vladimirovna

27-61-17

55-38-07

55-38-19

Presidium Support Department

Deputy Head of Department - Berezin Anton Alekseevich

Support Specialists Presidium Activities

27-25-50

27-00-17

Logistics Department

Head of Department - Gordyk Sergey Prokofievich

Deputy Head of Department - Podenkov Dmitry Anatolyevich

55-38-00

Civil Litigation Support Department

Head of Department - Samoilova Ksenia Valerievna

Deputy Head of Department - Zalizinsky Vitaliy Viktorovich

to the address: Simferopol, st. Sevastopol, 43

Specialists of the Civil Litigation Support Department

24-87-37

54-09-13

54-09-96

(tel/fax)

Department of judicial statistics, codification and systematization of legislation

Head of Department - Maksimenko Svetlana Anatolyevna

to the address: Simferopol, st. Sevastopol, 43

Deputy Head of Department - Sinchenko Alexander Alexandrovich

24-87-38

27-26-68


COURTS OF THE SUPREME COURT OF THE REPUBLIC OF CRIMEA

Criminal judicial board of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Chairman of the judicial board- Vera V. Evdokimova

Judges:

1. Aikasheva Oksana Sergeevna

2. Belousov Eduard Feliksovich

3. Vasilyev Victor Yuryevich

4. Gritsenko Yuri Fedorovich

5. Doroshenko Tatyana Ilyinichna

6. Dyachenko Lyubov Aleksandrovna

7. Evdokimova Vera Vasilievna

8. Elgazina Larisa Pavlovna

9. Zinkov Victor Ivanovich

10. Kapustina Lyudmila Pavlovna

11. Karavaev Konstantin Nikolaevich

12. Kozyrev Alexey Viktorovich

13. Kryuchkov Igor Igorevich

14. Latynin Yuri Anatolyevich

15. Lebed Oleg Dmitrievich

16. Melnik Tatyana Aleksandrovna

17. Mikhalkova Elena Alexandrovna

18. Ovchinnikova Alla Yurievna

19. Osochenko Anatoly Nikolaevich

20. Paly Andrey Yuryevich

21. Petyusheva Nana Nikolaevna

22. Pogrebnyak Sergey Nikolaevich

23. Posledov Alexey Yuryevich

24. Redko Galina Vladimirovna

25. Rubanov Sergey Georgievich

26. Ryzhova Irina Vladimirovna

27. Slezko Timur Vasilievich

28. Sobolyuk Mikhail Nikolaevich

29. Spasenova Elena Anatolyevna

30. Farina Nelya Yurievna

31. Hinevich Alla Nikolaevna

32. Cherevatenko Natalya Evgenevna

33. Yazev Sergey Alekseevich

Board of Civil Cases of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Chairman of the panel of judges- Novikov Roman Vasilievich

Judges:

1. Avramidi Tatyana Stanislavovna

2. Averina Elena Gennadievna

3. Adamenko Elena Grigoryevna

4. Belousova Victoria Vasilievna

5. Belyaevskaya Olga Yanovna

6. Bondarev Roman Vladimirovich

7. Bryantseva Natalya Viktorovna

8. Gotskalyuk Vladimir Dmitrievich

9. Egorova Elena Stanislavovna

10. Kiryukhina Marina Anatolyevna

11. Korsakova Julia Mikhailovna

12. Kuznetsova Elena Alexandrovna

13. Kurskaya Antonina Georgievna

14. Lozovoi Sergey Vasilievich

15. Lyubobrattseva Natalya Ivanovna

16. Novikov Roman Vasilievich

17. Matvienko Nina Olegovna

18. Motina Irina Ivanovna

19. Onishchenko Tatyana Sergeevna

20. Podlesnaya Irina Anatolyevna

21. Panina Pavlina Evgenievna

22. Ponomarenko Alla Viktorovna

23. Pritulenko Elena Vladimirovna

24. Romanova Lyubov Vladislavovna

25. Roshka Marina Vladimirovna

26. Samoilova Elena Vasilievna

27. Sinani Alexander Mikhailovich

28. Falcon Victor Stepanovich

29. Sych Maxim Yurevich

30. Kharchenko Irina Aleksandrovna

31. Khmaruk Natalya Sergeevna

32. Chistyakova Tatyana Ivanovna

33. Shestakova Nina Vladimirovna

Board of Administrative Cases of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Chairman of the panel of judges - Vorobyova Svetlana Aleksandrovna

Judges:

1. Agin Vladimir Vladimirovich

2. Vorobyova Svetlana Aleksandrovna

3. Kagitina Irina Vladimirovna

4. Kurapova Zoya Ilyinichna

5. Kucherenko Natalya Vladimirovna

6. Mostovenko Natalia Rudolfovna

7. Pavlovsky Evgeny Gennadevich

8. Terentyeva Natalya Anatolyevna

9. Timoshenko Ekaterina Grigoryevna

10. Khozhainova Oksana Vasilievna

11. Shidakova Oksana Arsenovna

12. Yusupova Louise Abdul - Vakhaevna

13. Yakovlev Sergey Valerievich


Presidium of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Composition of the Presidium of the Court:

Radionov Igor Ivanovich

Sklyarov Victor Nikolaevich

Sirotyuk Valery Georgievich

Shklyar Tatyana Aleksandrovna

Novikov Roman Vasilievich

Evdokimova Vera Vasilievna