Print this page
Wednesday, 13 May 2020 13:40

Birobidzhan District Court of Jewish Autonomous Region

Article

Schedule of the reception court: Schedule of the court:
Monday - Thursday from 09-00 to 18-00 Monday-Thursday from 9. 00 to 18. 00
Friday from 09-00 to 16-45 Friday from 9. 00 to 16. 45
Break: from 13-00 to 13-45 Break: from 13. 00 to 13. 45
  Day off: Saturday, Sunday.

Schedule of reception of judges by citizens:

< td> President of the court
Deputy chairman of the court Deputy chairman of the court
Ushakov S. Yu. Bobrova I.A. Mikhalev V.A.
Thursday, from 9. 00 to 11. 00 hours Wednesday , from 9. 00 to 11. 00 hours Tuesday, from 9. 00 to 11. 00 hours
(office 302a) (office 309b) (office 302b)

Territorial jurisdiction

Settlement
Birobidzhan
s. Alekseevka.
s. Airport
s. Birofeld
s. Waldheim
s. Golovino
s. Dimitrovo
s. Oak
s. Yellow Yar
s. Kazanka
s. Kirga
s. Beautiful
s. Red East
p. Nadezhdinskoe
s. Nayfeld
s. Experimental Field
s. Petrovka
s. Pronkino
s. Birdhouse
s. Split
s. Russkaya Polyana

Management

President of the Court

< p> Ushakov Stanislav Yurevich

Deputy Chairman of the Court

Bobrova Irina Aleksandrovna

Deputy Chairman of the Court

Vladimir Mikhalev

< hr>

Court apparatus

< td> 211 < td> 2-32-37< td> 203 < td> 4-12-57< td> Ivanova Marina Vladimirovna< td> Consultant
F. I.O. Position < Office phone Cabinet number
Lafir Inna Leonidovna Assistant to the Chairman 4-14-50 307
Yanova Valentina Aleksandrovna Assistant to the Chairman 2-32-37 207
Alyoshina Svetlana Anatolyevna Assistant to the judge 4-13-21 309 “a”
Viktoria Ananyeva Assistant judge 2-32-38 205
Tatyana Barkova Assistant Judge 2-32-38 205
Biryukova Ekaterina Borisovna assistant judge 2-32- 38 211
Buseva Julia Alexey on Assistant Judge 4-13-21 309 “a”
Vedina Alexandra Vladimirovna Assistant judge 2-32-38 205
Vidyakova Tatyana Vasilyevna Assistant judge 2-32-44 209
Vlasova Tatyana Vladimirovna Assistant judges 2-32-44 210
Yermolaeva Irina Vladimirovna assistant judge 4-14-50 307
Kadomtseva Tatyana Sergeevna Assistant judge 4-13-21 309 “a”
Karpenko Elena Aleksandrovna Assistant Judge 2 -32-44 210
Olga Kopylova Assistant with children 2-32-44 209
Kudlay Sergey Mikhailovich assistant judge 2-32-37 207
Melanina Natalya Vladimirovna Assistant Judge 2-32-38 211
Mikhailova Evgenia Vladimirovna Assistant judge 2-32- 44 209
Panarina Olesya Sagitovna Assistant Judge 4-13-21 309 “a”
Olga Parkhun Assistant Judge 4-13-21 309 “a”
Sargsyan Gayane Armenovna Assistant Judge 2-32-38
Chernichuk Viktoriya Sergeevna assistant judge 2-32-44 210
Sheina Ol ga Andreevna assistant judge 4-14-50 307
Dobrobabina Natalya Viktorovna Head of department 2-32-43 304
Vernigor Nadezhda Petrovna Court clerk 4-14-50 303
Elena Grigoryeva Court clerk hearings 2-32-37 204
Gureeva Zhanna Sergeevna court clerk 4-14-50 303
Zakharova Elena Sergeevna Secretary of the court session 204
Zimina Viktoria Sergeevna court clerk 2-32-37 204
Ivashinnikova Olga Konstantinovna Secretary of the court session 2-32-38 203
Kostina Zhanna Sergeevna Secretary of the court session 4- 14-65 306 “a”
Kuzovleva Lyudmila Viktorovna Secretary of the court session 4- 14-50 303
Ligenchuk Irina Nikolaevna Secretary of the court session 4-14-50 303
Matyushenko Svetlana Igorevna Secretary of the court session 2-32-37 204
Medvedeva Marina Anatolyevna Secretary of the court session 4-14-5 0 302
Molodkina Ekaterina Pavlovna Secretary of the court session 2-32-49 309
Mustafina Olga Yuryevna Secretary of the court session 2-32-38
Olga V. Semenko court clerk 4-14-65 306 “A”
Khabibulina Daria Georgievna Secretary of the court session 2-34-49 309
Ekaterina Alexandrovna Chernyshova court clerk 2-32-37 204
Shcherbakova Viktoria Sergeevna Secretary of the court session 2-32-37 204
Rusakova Anastasia Alexandrovna Consultant 4-14-50 302
Parikvash Irina Aleksandrovna Consultant 2-32-43 113
Natalia Lavrova Chief Specialist 2-32-43 113
Romanova Irina Leonidovna Chief Specialist 2-32-43 113
CRIMINAL OFFICE      
Randoha Anastasia Yuryevna Presenter Specialist 2-03-83 114
Kachan Irina Aleksandrovna Chief Specialist 2-03-83 114
Chuchman Oksana Vladimirovna Registrar of the court 2-03-83 114
Razinko Irina Vladimirovna Secretary of the Court 2-03-83 114
CIVIL OFFICE      
Natalya Zemkina Chief Specialist 4 -12-57 115
Olga Sidorenko Leading Specialist 4-12-57 115
Baranova Nina Ivanovna Registrar of the court 4-12-57 115
Kuidina Viktoria Vitalievna Registrar of the Court 4-12-57 115
ADMINISTRATIVE OFFICE      
Mamontova E Elena Viktorovna Chief Specialist 2-05-28 104
Guseva Elena Vladimirovna Registrar of the court 2-05-28 104
Panova Olesya Petrovna Court clerk 2-05-28 104
ARCHIVE      
Tatyana Kiseleva Leading Specialist 4- 14-85 202
Marfina Aleksandra Albertovna Senior Specialist, 1st category 4-14- 85 202
Vaulina Anastasia Vladimirovna Senior Specialist 1st category 4-14-85 202
RECEPTION      
Ara Pova Svetlana Stepanovna Consultant 2-04-26 118
Parkhun Irina Nikolaevna Consultant 2-04-26 118
INCOMING OFFICE & nbsp ;    
Olga Kuydina Leading Specialist 116
Oparina Maria Romanovna Senior Specialist, 1st category 4-12-57 116
Shabalina Maria Alexandrovna Senior Specialist, 1st category 4- 12-57 116
Yakunina Irina Vasilievna Senior Specialist 1st category 4-12- 57 116
COURIERS     & nbsp ;
Victoria Belyaeva Courier 4-16-69 (fax) 116
Ivagin Alexey Petrovich Head of Department 4-04-98 109 a
Ivanova Elena Anatolyevna Consultant 2-05-66 101
Consultant 2-05-66 101
Seiko Sergey Nikolaevich Consultant 2-09-26 013
Alexander Valerenevich Manalenko 2-09-26 013
Dmitry Korchuganov Administrator 4-04-98 109 a
BUREAUS (BOARD)   2-0 7-53 112
CONVOY   2-32-50 111
Phone code of the city of Birobidzhan 42622    

Composition of the court

< tbody>< td>LavrushchevaOlga Nikolaevna

Ushakov

Stanislav Yuryevich

Chairman of the Court Appointed by Decree of the President of the Russian Federation of July 20, 2017 year N 329 for a 6-year term of office

Mikhalev

Vladimir Anatolyevich

Deputy Chairman of the Court Appointed by Decree of the President of the Russian Federation of October 11, 2018 N 573 for a 6-year term of office

Beaver ova

Irina Aleksandrovna

Deputy Chairman of the Court Appointed by Decree of the President of the Russian Federation of January 2, 2016 No. 3 for a 6-year term of office

Bezotekicheski

Vasilina Gennadevna

Federal judge Appointed by Decree of the President of the Russian Federation of March 24, 2011 N 344 for unlimited term

Danilova

Olga Pavlovna

Federal judge Appointed by Decree of the President of the Russian Federation of March 24, 2011 N 344 without limitation of term of office

Cazaco wa

Olga Nikolaevna

Federal judge Appointed by Decree of the President of the Russian Federation of April 22, 2013 N 397 without limitation of the term of office

Shelepanova

Irina Gennadevna

Federal judge Appointed by Decree of the President of the Russian Federation of 24 March 34, N 344, unlimited term

Belousova

Irina Anatolyevna

Federal judge Appointed by Decree of the President of the Russian Federation of November 21, 2015 N 563 without limitation of the term of office

Klyuchikova

Ol Olga Vladimirovna

Federal judge Appointed by Decree of the President of the Russian Federation of December 6, 2018 N 695 without limitation of term of office
Federal judge Appointed by Decree of the President of the Russian Federation of March 24, 2011 N 344 without any time limit powers

Biryukova

Elena Anatolyevna

Federal judge Appointed by Decree Of the President of the Russian Federation dated April 11, 2016 No. 176 without limitation of term of office

Sharipova

Julia Faritovna

Federal judge Appointed by Decree of the President of the Russian Federation of October 17, 2016 No. 552 without limitation of term of office
< p> Permina

Veronika Anatolyevna

Federal JudgeAppointed by Decree of the President of the Russian Federation of January 2, 2017 No. 1 without limitation of the term of office

Krivosheeva

Irina Viktorovna

Federal judgeAppointed by decree of the President of the Russian Federation dated February 20, 2020 N 141 without limitation of term of office

Khrolenok

Tatyana Vladimirovna

Federal judgeAppointed by Decree of the President of the Russian Federation of December 6, 2018 N 695 without limitation of the term of office

Tsimarno

Marina Viktorovna

Federal JudgeAppointed by Decree of the President of the Russian Federation of July 20, 2017 N 329 without limitation of the term of office

Yurtaev

Olga Anatolyevna

Federal judgeAppointed by Decree of the President of the Russian Federation of 14 December 59, N 596 without limitation of term of office

Ivashchenko

Alexey Alexandrovich

Fe ural judgeAppointed by Decree of the President of the Russian Federation of April 15, 2019 No. 171 without limitation of term of office

Tsykina

Yulia Viktorovna

Federal judgeAppointed by Decree of the President of the Russian Federation of June 19, 2017 N 286 without limitation of term of office


Interaction with the media

The person responsible for the interaction with the media is Natalia Vladimirovna Lavrova, chief specialist of the judicial support department.

Phone 8 (42622) 2-32-43


Schedule of reception of citizens

President of the court

Ushakov S. Yu.

Thursday, from 9. 00 to 11. 00 hours

(room. 302a)

Deputy Chairman of the Court

Bobrova I.A. - Wednesday, from 9 a.m. to 11 p.m. (room. 309 "b")

Deputy Chairman of the Court

Mikhalev V. A.

Tuesday, from 9. 00 to 11. 00 hours

(room. 302b)

Schedule of the reception court:
cabinet 118

Monday-Thursday

from 9. 00 to 18. 00

Friday from 9. 00 to 16. 45

Break: from 13. 00 to 13. 45


Video conferencing

Time difference with Moscow: + 7 hours. (UTC +10)

Numbers of courtrooms equipped with VKS systems: No. 4

Numbers of telephones (faxes) of the departmental VKS network: 7794804 Administrator of the court

7794803 The secretary in the courtroom No. 4

7794899 The secretary in the courtroom No. 4 (fax)

Contact details:

Persons responsible for organizing the videoconferencing: administrator court Korchuganov Dmitry Alexandrovich. Tel (42622) 40498, tel. VKS 7794804

Persons responsible for technical support of the VKS: Consultant Seiko Sergey Nikolaevich

Consultant Manalenko Alexander Valerievich

Tel. : (42622) 20926


PRESS SERVICE

By Order No. 71 of November 20, 2017, the chairman of the Birobidzhan District Court determined the employee responsible for the interaction with the editors of the media:

- Natalia Vladimirovna Lavrova - chief specialist of the judicial support department of the Birobidzhan district court of the EAO, contact phone number 8 (42622) 2-32-43;

by order of the chairman of the Birobidzhan district court dated 20. 11. 2017 No. 72 "On approval of the regulation on the placement of information on the activities of Birobidzhan District Court of the EAO and the appointment of persons responsible for the content of the official website of the court on the Internet in the Birobidzhan District Court created an editorial board composed of:

Ushakov Stanislav Yurievich - Chairman of the Birobidzhan District Court of the EAO;

Danilova Olga Pavlovna - judge of the Birobidzhan district court of the EAO;

Dobrobabina Natalya Viktorovna - head of the department of court proceedings of the Birobidzhan district court of the EAO;

Parikvash Irina Aleksandrovna - consultant of the department of court proceedings oversight of the Birobidzhan district court of the EAO;

Ivanova Marina Vladimirovna - consultant of the general department of the Birobidzhan district court of the EAO;

Romanova Irina Leonidovna - chief specialist of the judicial department of the Birobidzhan district court of the EAO;

Lavrova Natalya Vladimirovna - chief specialist of the judicial support department of the Birobidzhan district court of the EAO.


HUMAN RESOURCES

Human Resources Court Advisers 8 (42622) 2-05-66

Contacts

Additional Info

  • Country: Russia
  • State: Jewish Autonomous Region
  • City: g Birobidzhan
  • Street, House: ul Pionerskaya, dom 32
  • Postcode: 679016
  • E-mail:
  • Site: http://birobidzhansky.brb.sudrf.ru/
  • Phone: (42622) 2-04-26
  • Fax: (42622) 4-16-69

Map

iv>
Read 369 times Last modified on Wednesday, 13 May 2020 13:40
Login to post comments